3600 ek gösterge kimleri kapsayacak, maaşları nasıl etkileyecek? Prof. Dr. Cem Kılıç yanıtladı

Cem Kılıç: Başlangıçta sayın Cumhurbaşkanı bilhassa polis öğretmen hemşire ve din vazifelilerinin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılacağını açıklamıştı lakin bu kurul toplantıları çerçevesinde süreç içinde kimi değişiklikler oldu bilhassa yalnızca ek göstergesi 3600’ün altında olan unvanlar için değil bütün unvanlar için bir çalışma yapılması gerektiği bilhassa bakanlık tarafından belirtildi ve çalışmalar yürütüldü

Bir de yardımcı hizmetler sınıfı var ki onlarda hiç ek gösterge yok tahminen onların da bir ek göstergeye kavuşmaları ve maaşlarının artması üzere bir tamamlayıcı çalışma yürütülüyor.

Cem Kılıç: Öğretmenleri ele alalım, şu anda 3000 ek gösterge sahibi bir öğrtmen 7956 lira misyon aylığı alıyor, ocak ayı prestiji ile emekli aylığı da 5627 lira, ek gösterge 3600’e çıkarsa maaşında öteki kümeler üzere bir azalma var, 100 liraya yakın ancak emekli aylığı 5627 liradan 6861 liraya çıkıyor, 1234 lira önemli bir artış. Ve keza başka kümelerde olduğu giib 45 bin lira da ikramiye artı bir sayı ortaya çıkıyor. 3600 ek gösterge konusu mevcut maaştan çok emekli maaşı ve ikramiye üzerinde olumlu bir tesir yaratacak.

emekli ikramiye farkı almayacaklar fakat emekli aylıkları olumlu etkilenecek. Onlar daha evvel emekli oldukları için şu an prestiji ile emekli aylıklarında bir artış kelam konusu olacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*