6,5 milyon Ukraynalı AB ülkelerine sığındı

Avrupa Birliği (AB), uzlaşma sağlayamadığı göç ve iltica paketinde dış sonların korunması ve dayanışma düzeneği üzere ögeler üzerine anlaşarak ilerleme kaydetti. AB Kurulunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, AB’ye toplam 6,5 milyon Ukraynalının sığındığını, bunlardan yaklaşık 2,5 milyonunun geri döndüğünü söyledi.

AB ülkelerinin içişleri bakanları Lüksemburg‘da bir ortaya gelerek, göç ve iltica paketini ele aldı.
AB Kurulunun içişlerinden sorumlu üyesi Ylva Johansson, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada üye ülkelerin büyük çoğunluğunun AB’nin hudutlarını güçlendirmek ve dayanışma sistemi olmak üzere paketteki iki öge üzerinde muahede sağladığını söyledi.

Kolluk kuvvetleri için bilgi alışverişi üzere Schengen hudutlarının korunmasına ait bahislerde ortak yaklaşım benimsendiğini belirten Johansson, “En kıymetlisi göç ve iltica paketiyle ilgili adım adım yaklaşımı üzerinde muahedeye vardık.” diye konuştu.

Johansson, Fransa’nın ayrıntılar üzerinde mutabakata varılması için 3 haftası daha olduğunu, geri kalan işin başkanlığı üstlenecek olan Çekya tarafından yapılacağını söz ederek, “Artık siyasi onaya sahibiz.” dedi.

UKRAYNALILARIN 2,5 MİLYONU GERİ DÖNDÜ

Johansson, AB’ye toplam 6,5 milyon Ukraynalının sığındığını, bunlardan yaklaşık 2,5 milyonunun geri döndüğünü söyledi.

Bunlardan 3,2 milyonunun süreksiz müdafaa müracaatında bulunduğu, halihazırda 4 milyona yakın Ukraynalının hala AB içinde olduğunu kaydetti.

GÖÇ VE İLTİCA PAKETİ

AB Kurulu, 2015’teki göç akınından beri sığınmacıların nasıl dağıtılacağı ve iltica müracaatları reddedilenlerin nasıl geri gönderileceğine tahlil bulunamaması nedeniyle bir dizi yasa teklifi, yol haritası ve tavsiyelerden oluşan yeni bir tasarı hazırlamıştı.

AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen’in Eylül 2020’de açıkladığı paketle ilgili, üye ülkelerin farklı tavırları nedeniyle sonuç alınamamıştı. Fransa, yıl başında periyot başkanlığı için önceliklerinden birinin bu paket olduğunu bildirmiş, ilerleme sağlanabilmesi için “dayanışma mekanizması” üzere ögeleri önceleyerek, “adım adım yaklaşımı”nı benimsemişti.

Dayanışma sistemi, mültecilerin mecburî dağıtımı yerine, istekli ve süreksiz bir dayanışmayı öngörüyor. Buna nazaran, üye ülkelerden biri göçmen akınına uğradığında öteki üye ülkeler, bir ölçü mülteciyi kendi ülkelerinde ağırlamak, baskı altındaki ülkeye finansal takviye sağlamak üzere formüllerle dayanak verecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*