ABD Büyükelçisi’ne ‘miting’ tepksi! Dışişleri’ne çağrıldı

Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake’a, İstanbul’daki miting öncesi Büyükelçiliğin yayınladığı şov ihtarından duyulan rahatsızlık iletildi.

CHP’nin 21 Mayıs Cumartesi Maltepe’de yapacağı miting öncesi ABD Büyükelçiliği Türkiye’de yaşayan vatandaşlarına ikazda bulunmuş, yapılan açıklamada “21 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Maltepe’de CHP’nin miting düzenlemesi planlanıyor. Emniyet Genel Müdürlüğü tedbir aldı. Geçmiş protestolarda tazyikli su, göz yaşartıcı gaz ve öldürücü olmayan mermiler kullanıldı. Bu mitingde de misal tedbirlerin alınması kuvvetle olasıdır. Öngörülemez olabileceği ve şiddete dönüşebileceği için şovlardan ve protestolardan kaçının”  tabirlerine yer verilmişti.

DIŞİŞLERİ VE EMNİYET’TEN İKAZ MİSİLLEMESİ

Bu açıklama sonrası Dışişleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü de bugün ABD’deki Türk vatandaşlarına yönelik bir ikaz yayınladı.

İkazda somut bir şov yahut miting belirtilmezken, “ABD’de yapılacak büyük şov ve tertiplerde vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve aşağıdaki konuları göz önünde bulundurmalarında yarar görülmektedir” denildi.

ABD güvenlik ünitelerinin protestolar için tedbir aldığı tabir edilen açıklamada, “Geçmişte yaşanan olaylarda, gerçek mermi kullanıldığı, elektro şok uygulandığı, gazla müdahale edildiği ve şiddet aksiyonlarının de yaşandığı unutulmamalıdır. Bu prestijle, denetim edilmesi sıkıntı olan bu tıp olaylarda şiddete maruz kalınabileceği ihtimali de dikkate alınarak, gerekli olmadığı sürece büyük şov ve tertiplerden kaçınılması tavsiye edilmektedir” sözleri yer aldı.

BÜYÜKELÇİ BAKANLIĞA ÇAĞIRILDI

Karşılıklı bildirilerin akabinde ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake’a Dışişleri Bakanlığı’na çağırıldı. Büyükelçi Flake’a, İstanbul’daki miting öncesi Büyükelçiliğin yayınladığı şov ihtarından duyulan rahatsızlık iletildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*