ABD’de çocuk yetiştirmenin ortalama maliyeti 310 bin dolar

Brookings Enstitüsü’nün araştırması Amerikalı orta gelirli bir ailenin çocuk yetiştirmek için yılda ortalama 18 bin dolardan fazla bir meblağ harcaması gerekebileceğini ortaya koyuyor.

ABD merkezli fikir kuruluşu Brookings Enstitüsü’nün hesaplamalarına nazaran ABD’de doğumundan lise sona kadar bir çocuğu yetiştirmenin maliyeti, 40 yılın tepesine yükselen enflasyon nedeniyle 300 bin doların üzerine çıktı.

İki çocuğu olan evli ve orta gelirli bir çiftin 2015’te dünyaya gelen küçük çocuklarını 17 yaşına kadar büyütmek için 310 bin 605 dolar ya da yılda ortalama 18 bin 271 dolar harcayacağı belirlendi. Hesaplamada enflasyon eğilimlerindeki düzeltmelerle birlikte bir evvelki idarenin iddiası kullanıldı.

YÜZDE 9’DAN FAZLA ARTIŞ

Hızlı fiyat artışlarının ABD iktisadını sarsmasından iki yıl evvelki enflasyon oranına dayanarak hesaplamaya nazaran bu maliyet yüzde 9’dan fazla artış gösterdi.

Brookings, çocuk sahibi olmanın ve yetiştirmenin maliyetini ABD Tarım Bakanlığı’nın 2017 iddiasına dayanarak hesapladı. Varsayım barınma, yiyecek, giysi, sıhhat ve çocuk bakımı dahil olmak üzere bebek bezi, saç kısmı, toplumsal faaliyetler için gereken masrafları kapsıyor.

Brookings’de kıdemli araştırmacı olan Isabel Sawhill artık pek çok kişinin çocuk sahibi olmadan evvel iki defa düşüneceğini belirtti.

ABD’de yıllık bazda enflasyon temmuzda 8,5 olarak kaydedildi. Haziranda bu oran yüzde 9,1 seviyesindeydi. Akaryakıt ve öbür güç eserlerinin maliyetleri bir evvelki aya nazaran düşse de besin fiyatları yükselmeye devam etti.

GIDA MASRAFLARI BASKIYI ARTIRIYOR

ABD Çalışma Bakanlığı meskende hazırlanan besinlerin fiyatlarının temmuzda bir evvelki yıla nazaran yüzde 13,1 arttığını ve besin masraflarının hane halkı bütçeleri üzerinde baskı oluşturduğunu lisana getirdi.

Sawhill aile geçindirmek için artan harcamaların düşük gelirli aileleri orantısız bir halde etkileyebildiğini belirtti. Sawhill’e nazaran yılda 20 bin ila 30 bin dolar kazanan bir ebeveyn için fazladan para ayırmak güç.

Bununla birlikte ekonomistler siyah ailelerin enflasyon dalgalanmalarına daha fazla maruz kaldığını söylüyor. San Diego’daki Kaliforniya Üniversitesi’nde iktisat profesörü olan Munseob Lee yükselen fiyatlara cevap verebilmek için insanların daha uygun fiyatlı mağazaları tercih ettiğini lakin siyah hane halkının zati en ucuz yerlerden alışveriş yaptığını söyledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*