ABD’de ırkçı kin: 60 kurşun sıkıp cesedini kelepçelediler

ABD’de siyahilere yönelik polis şiddeti artarak devam ediyor. Hatalı beyaz olduğunda daha müsamahakar davranan Amerikan polisi, siyahi vatandaşlara müdahalede hudut tanımıyor.

Arabadan indi.

Bu şiddetin son kurbanı, 25 yaşındaki siyahi genç Jayland Walker oldu. ABD’nin Ohio eyaletindeki Akron kentinde, 27 Haziran gecesi trafik ihlali nedeniyle durdurulmak istenen Walker, polisin ihtarına uymayınca kovalamaca başladı.

Koşmaya başladı.

Bir mühlet sonra otomobilden inerek koşmaya başlayan siyahi gence polis memurları kurşun yağdırdı. Walker’ın bedeni delik deşik olurken, Akron Polis Departmanı’nın yayınladığı görüntü, silahsız gence polisin orantısız müdahalesini gözler önüne serdi.

İlk mermi ile tökezledi.

SOKAK ORTASINDA İNFAZ

Polisin beden kamerası imgelerinde, 8 polis memurunun, otomobilini bırakıp kaçan Walker’a şarjörleri boşalıncaya kadar ateş ettiği görüldü. Polislerin 90’dan fazla mermi sıktığı tespit edilirken, isimli tıp kayıtlarına nazaran bunlardan en az 60’ı Walker’a isabet etti.

Polis kurşun yağdırdı.

Videonun ortaya çıkmasının akabinde kentte ırkçılık aykırısı protesto şovları başladı. Bunun üzerine Walker’ın aracında özel eşyalarının yanında bir silahın imajını de yayınlayan polis, siyahi gencin takımlara ateş açtığını tez etti.

Ancak olay anını gösteren görüntüde, vurulduğu esnada peşinden koşan polislere sırtı dönük olan gencin karşı ateş açtığına dair ispata rastlanmadı. Akron Polis Şefi Stephen Mylett de imgeleri ‘izlenmesi zor’ ve ‘şoke edici’ olarak nitelendirdi.

Jayland Walker

CESEDİ KELEPÇELEDİLER

Ailenin avukatı Bobby DiCello, Walker’ın bedenine, yüzü dahil 60 kurşunun isabet ettiğini ve buna karşın hastaneye kaldırıldığında ellerinin arttan kelepçelenmiş olduğunu kaydetti. Polis memurlarının Jayland yere düştükten sonra dahi ateş etmeye devam ettiğini belirten DiCello, “Bunun ‘etkisiz hale getirmekten’ çok daha öte bir manası var” dedi. Siyahi gencin ailesi de CBS News’e, “Öfke anlaşılabilir lakin şiddet değil. Onun için barışçıl halde adalet talep ederken Jayland’ın haysiyetini koruyalım” açıklamasında bulundu. Siyah hakları savunucusu sivil toplum kuruluşu NAACP Lideri Derrick Johnson ise Walker’ın mevtini ‘cinayet’ olarak niteledi. Ayrıyeten olaya karışan polislerin ‘ücretli’ idari müsaadeye ayrıldığı bildirildi.

DERİ RENGİNE NAZARAN ADALET

ABD’de son yıllarda çok sayıda siyahi, polis şiddetine kurban gitti. Cinayeti işleyen polis memurları ya beraat etti ya da kolay cezalarla paçayı kurtardı. Buna karşılık ırkçı katliamlar gerçekleştiren beyaz saldırganların işlediği cürümlerin ‘terör’ kapsamına alınmadan, ya ‘nefret suçu’ ya da ‘akli dengesizlik’ üzere kılıflarla hafifletilmeye çalışıldığı ve saldırganlara polisin davranışının daha müsamahakar olduğu görüldü. ABD’de adalet ve asayiş alanındaki bu ikiyüzlü tavrın, hem ırkçılığı beslediği hem de birçok katliama davetiye çıkardığı düşünülüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*