ABD’nin BM Büyükelçisi Türkiye’ye geliyor

ABD’nin BM Daimi Temsilciliğinden yapılan açıklamada, Thomas Greenfield,’in ”önümüzdeki günlerde” Türkiye’ye gelerek Suriye sonunu ziyaret edeceği duyuruldu fakat ziyaretin tarihi açıklamadı.

”TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİ MÜLTECİLERLE GÖRÜŞECEK”

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye nazaran ise Thomas Greenfield, 1-2 Haziran’da Türkiye’ye gelecek.

ABD’nin BM Daimi Temsilciliğinin açıklamasına nazaran, Thomas Greenfield, Suriye hududunda, Suriyelilerin insani gereksinimlerine ait, Birleşmiş Milletler ve öbür yardım kuruluşlarından brifing alacak.

Açıklamada, ”Türkiye’deki Suriyeli mültecilerle görüşecek olan Thomas Greenfield, üst seviye Türk yetkililerle bir ortaya gelerek Türkiye’nin hudut ötesi yardımları kolaylaştırma ve milyonlarca Suriyeli mülteciyi muhafazadaki kıymetli rolünü tartışacak” denildi.

“RUSYA’NIN DA ÇIKARINA”

Linda Thomas Greenfield 8-9 Mayıs için planlanan lakin ertelenen Türkiye ziyareti öncesi “Sınırı ziyaret ederek son durumu göreceğim ve bu biçimde hudut kapısının açık kalmasını daha yeterli savunabileceğim. Öbür kapıların açılması için de uğraşacağım. Bu (sınır kapısının açık kalması) yalnızca bizim çıkarımıza değil, Rusya’nın da çıkarına” demişti.

Suriye’ye milletlerarası yardımların girdiği Cilvegözü hudut kapısının açık kalmasını sağlayan BM sisteminin Temmuz ayında BMGK kararıyla yenilenmesi gerektiğini lakin Rusya’nın vetosu ile karşı karşıya kalabileceklerini belirten Thomas Greenfield, “Sınır kapısı kapanırsa bu, binlerce Suriyelinin aç kalacağı manasına geliyor ve kimsenin bunu görmek isteyeceğini sanmıyorum. Bu yüzden muvaffakiyete, bu hududu açık tutmaya odaklandım. Hududu kapatmanın hiçbir haklı münasebeti olamaz” değerlendirmesinde bulunmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*