Adana’da geliştirilen iki kuru bezelye çeşidinin hasadı yapıldı

Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, içerdiği yüksek seviyedeki proteinle yeşil zerzevat olarak sofralarda yer alan bezelyeden iki kuru çeşit geliştirildi.

Ulusal tohum çalışmaları kapsamında geliştirilen “Irmak” ve “Deren” ismi verilen kuru bezelye, nohut, kuru fasulye üzere tüketilebiliyor.

Karaisalı ilçesi Demirçit Mahallesi’nde Sedat Gök’ün yaklaşık 8 dekarlık tarlasına ekilen kuru bezelyelerin hasadı yapıldı.

Emekçiler tarafından elle topraktan çekilip 3-4 gün tarlada kurumaları sağlanan kuru bezelyelerin patozla dane ve sap kısmı ayrıştırıldı.

TERCİH EDİLECEĞİ ÖNGÖRÜLÜYOR

Çiftçi şartlarında yaptırılan denemesinden başarılı sonuçlar elde edilen kuru bezelyelerin saklama mühletinin uzun olması ve yüksek fiyatıyla üreticinin tercih edeceği eserler ortasında olması öngörülüyor.

Kuru bezelyenin protein kıymetinin yüksek olduğunu aktaran Gültekin, yeni çeşitlerin nohuda, ete ikame olacağını ve pek çok yerde kullanılacağını düşündüklerini söz etti.

Üretici Gök de birinci kere ekimini yaptığı kuru bezelyeden şad kaldığını belirterek “Başka çiftçilere de önereceğim. Yeşil bezelyeyi çok düşük fiyata veriyorduk. Kuru bezelyenin proteini yüksek olduğu üzere fiyatı da yüksek. Saklama mühleti de çok uzun. Buğday, nohut üzere ambarda uzun müddet depolayabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*