AK Partili Göksu hakkında cürüm duyurusu: ’17 milyon TL ziyana uğrattı’

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi’nin AK Parti Küme Lider Vekili ve Esenler Belediyesi Lideri Tevfik Göksu hakkında, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na misyonu berbata kullanma kabahatinden suç duyurusunda bulunuldu. Esenler Belediye Meclisi’nin CHP’li Üyesi Kemal Şahin, AK Partili Tevfik Göksu ve belediye yöneticileri hakkında yaptığı kabahat duyurusunda, Esenler Belediyesi’nin geri dönüşüm işini bedelsiz ve ihalesiz formda eski AK Parti ilçe yöneticisi Hüseyin Aydın’ın şirketine devrettiğini ve bu biçimde de milyonlarca liralık kamu ziyanına sebebiyet verildiği belirtti.

‘SAYIŞTAY RAPORLARINDA TEKRAREN UYARILDI’

Birgün’den İsmail Arı’nın aktardığına nazaran Şahin, misyonunu berbata kullanan ve kamu ziyanına neden olan Göksu ile ilgililer hakkında soruşturma başlatılarak haklarında kamu davası açılmasını talep etti. CHP’li Şahin cürüm duyurusunda milyonlarca liralık geri dönüşüm vurgununa ait şunları sıraladı:

– “Esenler Belediyesi tarafından ambalaj atıklarının toplanması ve kıymetlendirilmesi işi gelir getirici bir faaliyet olmasına karşın, Devlet İhale Kanunu uyarınca ihale ile verilmesi gerekirken belediye tarafından ihalesiz olarak 2010 yılında İstanbul Geri Dönüşüm Şirketi’ne devredilmiştir. Atık toplama işinin ihalesiz ve bedelsiz evresini belediyeyi ziyana uğrattığı Sayıştay’ın 2019 ve 2020 yılı kontrol raporlarında da tekraren belirtilerek belediye başkanlığı uyarılmıştır. Fakat uygulamada hiçbir değişiklik yapılmayarak atıp toplama işi birebir firmaya verilmeye devam edilmiştir.

– İstanbul ve Türkiye’deki birçok belediye atık toplama işini ihale yolu ile ya da kiralama yoluyla verdiği firmalardan önemli gelir elde etmektedir. Esenler ile nüfusu ve bütçe olarak yakın özelliklere sahip Avcılar Belediyesi atık toplama işinden ayda 118 bin TL ve yılda 1 milyon 419 bin TL +KDV gelir elde etmektedir.

‘KAMU ZİYANINA NEDEN OLMUŞLARDIR’

– Esenler Belediye Lideri ve başka ilgililer atık toplama işini mevzuata alışılmamış olarak ihale yoluyla vermeyerek kamu ziyanına neden olmuşlardır. Avcılar Belediyesi’nin yaptığı mukavele dikkate alındığında belediyeye yıllık 1 milyon 419 bin TL+ KDV ödenmektedir. Bu uygulamanın 2010 yılından beri devam ettiği düşünüldüğünde Esenler Belediyesi’nin atık toplama işi nedeni ile 12 yılda uğradığı ziyan 17 milyon 39 bin TL + KDV olmuştur.”

Esenler Belediyesi, ilçe geneli geri dönüşüm ve ambalaj atıklarının toplaması işini, 2010 yılında eski AKP Esenler İlçe Lider Vekili Hüseyin Aydın ve akrabalarının ortağı olduğu İstanbul Geri Dönüşüm Şirketi’ne verdi. Belediye, Sayıştay’ın tüm itirazlarına karşın, 12 yıldır tesisi işleten AK Partili Aydın’ın şirketinden hiçbir ödeme almadı.

Tesisin bedelsiz biçimde devredilmesi, Sayıştay’ın da dikkatini çekmişti. Sayıştay 2019 yılı Esenler Belediyesi Kontrol Raporu’nda şu sözlere yer verildi: “Ambalaj atıklarının toplanması, taşınması, ayrıştırılması ve depolanması hizmetlerinin bir firmaya ihalesiz ve rastgele bir bedel alınmaksızın devredildiği tespit edilmiştir. Kelam konusu hizmetlerin belediye tarafından yapılmaması yahut yapılamaması durumunda, ihale mevzuatına uygun olarak bedel alınarak kiraya verilmesi kamu faydasına olacaktır.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*