AK Partili Taşkın’dan orman yangını açıklaması

AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Taşkın, “Havaların ısınmasıyla birlikte yurt genelinde artış gösteren orman yangınlarıyla gayret konusuna dikkat çekmek gayesiyle karşınızdayım. Hepinizi sevgi ve hürmetle selamlıyorum. Sözlerime başlamadan evvel bu sabah vefatını keder ile öğrendiğimiz Yeşilçam’ın efsane ismi Cüneyt Arkın’a Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine baş sıhhati diliyoruz. Türk sinemasının başı sağ olsun.” açıklamasında bulundu.

“Öncelikle ve bilhassa Batı Karadeniz vilayetlerinde ve ülkemizin farklı vilayetlerinde çok yağışlar nedeniyle yaşanan sel felaketine maruz kalan vatandaşlarımıza, da geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Cenab-ı Hak her türlü felaketlerden ülkemizi ve milletimizi korusun.” diyen Taşkın, “Özellikle hava sıcaklığının yüksek düzeylere ulaştığı yaz aylarında orman yangını riskinin arttığı hepimizin malumudur. Geçen hafta Muğla Marmaris’te çıkan yangın münasebetiyle duyduğumuz üzüntüyü belirtmek isteriz.” dedi.

Ali Cumhur Taşkın, “21 Haziran akşam saat 20:02’de çıkan yangına 20:10’da yani 8-10 dakika içerisinde birinci müdahale yapılmıştır. 4 bin 500 hektar alanın ziyan gördüğü yangın, grupların canhıraş bir formda gayreti sonucunda 25 Haziran günü denetim altına alınmıştır. Söndürme ve soğutma çalışmalarına devam edilmiştir.” sözlerini kullandı.

AK Parti Mersin Milletvekili Ali Cumhur Taşkın, şunları söyledi:

“Devletimiz tüm güçleri ile başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın uyumunda  Tarım ve Orman Bakanımız ve İçişleri Bakanımız yangının çıktığı birinci andan itibaren yangın mahalline intikal etmişler, makus hava ve arazi kaidelerine karşın, başta orman genel müdürlüğümüz olmak üzere tüm devlet kurumları yangınla aktif bir halde gayret etmişlerdir. En büyük tesellimiz insan manasında can kaybının yaşanmamış olmasıdır.

Bu vesileyle yangın söndürme uğraşına katılan ve Yeşil vatanı korumak için canlarını ortaya koyan yangın söndürme de vazife alan tüm çalışanlara teşekkür ediyoruz.

İklim değişikliği ve global ısınmanın tesirleri ile tüm dünyada ve ülkemizde 2021 yılında orman yangınlarının sayılarında ve ziyan gören alan ölçülerinde büyük artışlar yaşanmıştır. 2021 yılında yalnızca ülkemizde değil, bütün dünyada orman yangınlarında artışlar yaşanmıştır.

Amerika kıtasında ve bizimle emsal iklim ve orman yapısına sahip olan Akdeniz ülkelerinde de çok büyük orman yangınları ile karşılaşılmıştır.

Ülkemizde 2021 yılında 2.793 adet orman yangını meydan gelmiş ve bu yangınlarda 139.503 hektar orman alanı ziyan görmüştür.  Meteorolojik kuralların çok ekstrem pahalara ulaştığı 28 Temmuz 13 Ağustos tarihleri ortasında 375 orman 372 adet kırsal alan yangınına takımlarımız tarafından müdahale edilmiştir.

Yangınla gayrette ortalama birinci müdahale mühleti 2003 yılında kırk dakikayken bugün on iki dakikaya düşürülmüştür.

2022 yılında yangınlara karşı daha tesirli olunması için alınan önlemlerin kimileri şunlardır:

  • Ormanlarımız her türlü riske karşı 776 kuleden yirmi dört saat gözetlenmektedir.
  • 160 gözetleme kulesinde 320 kamera kullanılmaktadır.
  • Orman yangınları için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dayanaklarıyla 2022 yılı için 55 helikopter, 20 uçak, 4 Türk Hava Kurumu uçağı ve 8 İHA kiralanmış olup, ayrıyeten kara gruplarımıza personel ve iş makineleri alımı yapılarak güçlendirilmiştir.
  • Yer gruplarının güçlendirilmesi için 2021 yılında 2 bin yangın emekçisi alınmış, bu yıl içinde yeni yangın personeli alımı için süreç başlatılmış olup çok yakında işe başlayacaklardır.
  • Yangınlarda takımlarımıza dayanak olmaları için yangın istekli sayısı arttırılarak 100 bin gönüllüye yangın eğitimi verilmiştir.

Orman yangınlarıyla uğraş ulusal bir çabadır. Siyaset üstü bir mevzudur. İç siyasete alet edilmemesi gerekir.

Ancak üzülerek söz ediyorum ki ana muhalefet partisi başta olmak üzere muhalefet partilerinin orman yangınları üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışmaları, siyasi ahlaka sığmayan etik dışı bir davranıştır.

Gerçekleri çarpıtarak palavra yanlış algı oluşturmaya çalışanları aziz milletimize havale ediyorum. Ekonomik, ekolojik ve toplumsal açıdan büyük ehemmiyete sahip olan ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir biçimde yönetmek ve gelecek kuşaklarımız için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak hedefiyle; aldığımız nefesin, hayat bulduğumuz suyun ana kaynağı ormanları korumak hepimizin ortak misyonudur.

Bu şuurla, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliğinde, AK PARTİ hükûmetleri olarak yaklaşık yirmi yıldır Türkiye’nin orman alanlarını çoğaltmak emeliyle çok büyük yatırımlar yaptık.

Dünyada orman varlığı azalırken Türkiye’nin orman varlığını artırdık. 2002 yılında 20,8 milyon hektar olan orman varlığımızı 2 milyon hektar artırarak, 22,8 milyon hektara ulaştırdık.

Yanan alanların 40 katı kadar ağaçlandırma yaptık, ağaçlandırmaya da devam ediyoruz. Ormanları yasalar değil beşerler korur. Hangi önlemi alırsanız alın hangi tedbirleri hayata geçirirseniz geçirin değerli olan milletin hassaslığını, farkındalığını yüksek tutmaktır.

Orman teşkilatımız 183 yıllık mazisi olan çok eski bir kurumdur. Geçmişten gelen deneyimlerle orman yangınlarıyla elbet daha faal çaba edilmektedir.

Türkiye’deki orman yangınlarının yüzde 88’i insan kaynaklıdır. Bu bazen dikkatsizlik, bazen tedbirsizlik, bazen de son Marmaris yangınında olduğu üzere kasti olabiliyor maalesef.

Orman yangınları konusunda vatandaşlarımızın dikkatli olmalarını, ihtimamlı davranmalarını rica ediyoruz. Piknik alanlarında yahut öteki alanlarda ateş yakarken çok dikkatli olmalarını rica ediyoruz.  Araçla seyahat halinde iken atılacak bir sigara izmariti bazen önüne geçilmez bir yangına sebep olabilir.

Piknik alanlarında bırakılan yahut kırsal alanlara atılan cam modülleri mercek tesiriyle yangınlara sebep olabilmektedir. Bilhassa hava sıcaklıklarının yüksek düzeylere çıktığı yangın riskinin arttığı yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde daha hassas olunması gerektiğini vatandaşlarımıza bu vesileyle bir sefer daha hatırlatmak istiyoruz.

Bizim ülkemizde ormanların yüzde 55’i hassas ormanlardan oluşmaktadır. Vatandaşlarımızın yangın riskine karşı çok dikkatli olmaları gerekiyor.

İnşallah önümüzdeki yaz aylarında ülkemiz açısından orman yangınlarının hiç olmadığı yada en az seviyede yaşandığı bir periyot geçirilmesini temenni ediyoruz.

Hepinize teşekkür ediyorum.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*