Almanya’da 65 milyar euro’luk üçüncü yardım paketi

Alman hükümeti, hane halkını ve şirketleri yükselen enflasyonun tesirinden korumak için 65 milyar euro’luk üçüncü yardım paketini hazırladı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Maliye Bakanı ve Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Lideri Christian Lindner, SPD Eş Genel Lideri Saskia Esken ve Yeşiller Partisi Eş Genel Lideri Omid Nouripour ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında hükümetin güç krizine ve fiyat artışlarına karşı alacağı tedbirleri açıkladı.

‘AVRUPA VE TÜM DÜNYA SONUÇLARI HİSSEDECEK’

AA’nın aktardığına nazaran, Alman halkının yüksek güç fiyatlarından, artan ömür maliyetlerden ve geleceklerinden “endişe” duyduğunun şuurunda olduğunu tabir eden Scholz, “Ülkemiz güç bir periyottan geçiyor. Bu gerçeğin sözü edilmesi lazım” dedi. Olaf Scholz, hükümetinin de bu hususlarda (artan hayat maliyetleri) korkulu olduğunu vurgulayarak, bu güç duruma Rusya-Ukrayna savaşını sebep olduğunu savundu. Almanya Başbakanı Scholz, “Rus savaşının sonuçlarını hepimiz hissediyoruz. Tüm Avrupa ve tüm dünya sonuçları hissedecek” sözünü kullandı.

SCHOLZ’DAN RUSYA’YA ‘İHLAL’ SUÇLAMASI

Söz konusu savaşın güç tedarikinde de tesiri olduğuna işaret eden Scholz, “Rusya gaz mukavelelerini ihlal ediyor ve uzun müddettir tedarik mukavelelerini yerine getirmiyor. Soğuk Savaş devrinde geçerli olan şey artık geçerli değil. Putin’in Rusya’sı artık sağlam bir güç tedarikçisi değil. Bu yeni realitenin bir parçasıdır” değerlendirmesinde bulundu. Scholz, Alman hükümetinin bu duruma evvelce hazırlandığını belirterek, bu devri atlatmak için gaz depolarını doldurmaya devam ettiklerini ve kömür santrallerini çalıştırdıklarını ve LNG terminalleri kurmayı hızlandırdıklarını söyledi. “Kimseyi yalnız bırakmayacağız” kelamını yineleyen Scholz, yapan görüşmelerle hükümetteki partilerin alınacak kıymetler konusunda anlaştığını kaydetti.

Almanya Başbakanı Scholz, Rusya’nın gaz sevkiyatını azaltması için bir sebebin bulunmadığına işaret ederek, Rus gazına yönelik yaptırımların bulunmadığını anlattı. Halkın üzerindeki mali yükün azaltılması için üçüncü paketi hazırladıklarını ve kapsamının 65 milyar euro olduğunu bildiren Scholz, bu sayının daha evvel açıklanan iki paketin toplamından fazla olduğunu aktardı.

10 AYDA ÜÇÜNCÜ YARDIM PAKETİ

Almanya’nın koalisyon ortakları, Toplumsal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından kelam konusu yardım paketine ait hazırlanan 13 sayfalık dokümanda de, “Yüksek güç fiyatlarının süratle artan yükü nedeniyle hane halkı ve şirketler için vaktinde ve orantılı bir rahatlama gerekli” denilerek, paketin toplam pahasının “65 milyar euro’nun üzerinde” olduğu söz edildi. Bugün açıklanan paketin, Alman hükümetinin yükselen güç fiyatlarına karşı 10 ayda hazırladığı üçüncü paket olması dikkati çekti.

Önceki paketlerinin her birinin pahası 30 milyar euro’nun üzerindeydi. Bu paketlerle, süreksiz bir müddet için akaryakıt vergileri aşikâr bir ölçü kaldırılarak, artan güç fiyatlarının vatandaşlara yansımasını azaltmak için vergi mükellefi her çalışana bir kereye mahsus 300 euro ödeme yapılmıştı. Toplu taşımanın teşvik edilmesi için haziran-eylül devrinde aylık 9 euro’ya tren, otobüs ve metroda geçerli sınırsız toplu taşıma bileti sunulmuştu.

Üçüncü pakette ise artan güç faturalarının karşılanmasına yardımcı olmak için emeklilere tek seferlik 300 euro’luk, öğrenciler ve kursiyerler için de 200 euro bir ödeme bulunuyor. Kelam konusu pakette, ülke çapında haziran-eylül devrinde uygulanan 9 euro’luk aylık biletin halefi olacak yeni bir toplu taşıma bileti getirilmesi öngörülüyor.

Pakette, çocuk yardımının birinci ve ikinci çocuk için ayda 18 euro artırılması, temel tüketim için elektrik fiyatlarının düşürülmesi ve şirketlere yönelik mevcut takviye programlarının 31 Aralık 2022’ye kadar uzatılması planlanıyor. Alman hükümetinin son yardım paketinin, Rus güç şirketi Gazprom’un Kuzey Akım boru çizgisinden doğal gaz sevkiyatının bilinmeyen bir müddetliğine durdurulduğunu açıklamasından iki gün sonra gelmesi de dikkati çekti.

Almanya’da gaz ve elektrik fiyatları, Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası Moskova’ya uygulanan yaptırımların tesiri ve doğal gazda tedarik tasaları nedeniyle yükseliyordu. Avrupa’nın en büyük iktisadına sahip Almanya, Moskova’nın Kuzey Akım 1 doğal gaz boru sınırı üzerinden gaz akışını durdurma kararının tetiklediği bir güç kriziyle karşı karşıya.

Doğal gazın aylık vadeli satış fiyatı 25 Ağustos’ta megavatsaat başına 300 euro’nun üzerine çıkmıştı. Almanya’da gelecek yıl teslimatlı elektrik kontratının fiyatı, Rusya’nın doğal gaz arzını kısmasıyla artan güç krizinin tesiriyle 29 Ağustos’ta birinci defa 1000 euro’ya aşmıştı.

Almanya’da, temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, güç ve besin fiyatlarındaki son yükselişle ağustosta tekrar yüzde 7,9’a çıkarak 1974’ten bu yana görülen en yüksek düzeye ulaştı. Hükümet, güç krizini daha da hafifletmek için temel güç ve etraf siyasetlerinin birçoğunu gevşetmeyi planlanıyor. Alman hükümeti, Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte başlayan güç krizinde yüksek doğal gaz ve elektrik faturalarını hafifletmek için fatura takviyesi ve tasarruf üzere çeşitli önlemlerin yanı sıra daha evvel kapatılması planlanan kömür ve nükleer santrallerini aktif hale getirerek gaz depolarını süratle doldurmak üzere çeşitli adımlar atıyor.

ALMANYA’NIN ‘ACİL DURUM’ PLANI

Avrupa’nın en büyük iktisadına sahip olan ve Rusya’ya gazda en fazla bağımlı ülke pozisyonundaki Almanya’da hükümet, kıtadaki “gaz krizinin” ortasında ülkenin 3 etaplı Gaz Acil Durum Planı’nın 2’nci etabı olan “uyarı” düzeyini 23 Haziran’da etkinleştirmişti. Almanya’nın Gaz Acil Durum Planı, erken ikaz, ikaz ve acil durum olmak üzere üç düzeyden oluşuyor ve basamaklara nazaran piyasada alınacak önlemleri içeriyor. Rusya’dan gelen doğal gazın kesintiye uğrama ihtimaline karşı Gaz Acil Durum Planı’nda erken ikaz düzeyi etkinleştirilirken, bir sonraki düzeyin aktifleştirilmesi halinde doğal gaz dağıtımında devlet denetimi öngörülüyor.

Bu ortada, İktisat ve İklimi Müdafaa Bakanlığı, Almanya’daki doğal gaz depolama tesislerinde doluluk oranının Rusya’dan gelen gaz ölçüsünün değerli ölçüde azalmasına karşın yüzde 85’in üzerine çıktığını bildirdi. Rusya-Ukrayna Savaşı’nda sonra yapılan yeni düzenleme, Alman doğal gaz depolama tesislerinin 1 Ekim’e kadar en az yüzde 85 oranında dolu olmasını kaide koşuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*