Altın’ın Kritik Hamlelerini Bilen İsim: Cuma Gününe Kadar…

Dün 1.800 doların altına inerek 1.794 dolar seviyelerini görmüş olan ons altın, yazım sırasında 1.828 dolara kadar yükselmiş durumda. Şu anda ons altın 1.827 dolardan el değiştirirken, gram altının değeri de 931 lirayı buldu. Bu sırada, altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, piyasaya yönelik değerlendirmelerini aktardı. İşte detaylar…

Piyasadaki son gelişmeler nasıl yorumlanıyor?

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, geçtiğimiz hafta ABD’de enflasyon verileri, beklenenlerin üzerinde geldi. Bu durum, piyasalarda geri çekilmeye sebep oldu. ABD Doları Endeksi ise daha büyük rekorlar kırdı. Enflasyonun yüksek gelmesi, FED’in daha agresif faiz artırımı yapacağına ve ekonomiyi resesyona sürükleyeceğine yönelik düşüncelerin ortaya çıkmasına neden oldu. Dünya çapında yeni tip koronavirüsün gündeme gelmesi ve Rusya-Ukrayna savaşı gibi faktörlerle beraber yatırımcılar riskli varlıklardan kaçma eğilimindeydi. Bu nedenle stoklarda sert düşüş, dolarda ise yüksek talep görüldü.

Ancak bu hafta, ons altın bir nebze de olsa toparlanmış gibi görünüyor. Ons altının değeri 1.800 doların üzerine çıkmayı başardı. dolar 20 yılın zirve seviyelerini görmeye devam ederken güvenli liman arayan yatırımcılar tahvillere yöneliyor.

İslam Memiş, altın için Cuma gününe dikkat çekti

Yukarıda bahsettiğimiz genel duruma yönelik yorumlarda bulunan İslam Memiş, döviz ve gram bazında emtia fiyatlarında televizyonda gördüğümüz rakamların geçerli olmadığını tekrarlıyor. “Dolar değer artışına ve güçlü duruşuna devam ediyor. Dolar endeksinin yükselmesi bizim gibi ülkelerde dolar kurunu yükselten faktörler arasında. Değer artışının yıl sonuna kadar devam edeceğinin işaretini veriyor. 15,50 olan dolar/TL kuru Kapalıçarşı piyasasında 15,58 lira. Gram altın fiyatı ise ekranda 900, serbest piyasada 920 liraya alıcı buluyor,” ifadelerini kullanıyor.

Öte yandan, ons altında bugüne kadar yaşanan gerilemeden bahsederek ciddi bir baskılanma olduğunu aktarıyor. İslam Memiş, bugünkü yükselişi beklediğini ise aşağıdaki ifadelerle açıkladı ve ayrıca Cuma gününe dikkat çekti:

Yarından itibaren dolar endeksinde Cuma gününe kadar gerileme, dolar tarafında gerileme, altının ons fiyatında yukarı yönlü ataklar bekliyorum. Yani doların karşısında hangi enstrümanlar varsa yukarı yönlü ataklar bekliyorum.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*