Araştırma: İngilizlerin yüzde 80’i Afrika’daki kıtlık ve kuraklıktan bihaber

Afrika’nın kuzeydoğusundaki yaklaşık 115 milyon nüfuslu Somali Yarımadası (Afrika Boynuzu) son 40 yılın en sert kuraklığı ile karşı karşıya.

The Guardian’ın haberine nazaran, İngiltere’de Christian Aid isimli yardım kuruluşu tarafından yürütülen bir araştırmada, ülkede yüzde 80’lik bir oranın Afrika Boynuzu’ndaki kıtlık ve kuraklıktan bihaber olduğu ortaya konuldu.

‘KURAKLIK DAHA ÇOK ARTTI’

Christian Aid CEO’su Patrict Watt, Afrika Boynuzu’nda yer alan üç ülke Kenya, Somali ve Etiyopya’da yaşanan ağır kuraklıkla ilgili anket yapıldığı ve sonuçların “son derece telaş verici” olduğunu söyledi.

Watt, “Afrika Boynuzu bölgesinde yaklaşık 20 milyon insan açlıkla karşı karşıya. Kuraklıklar çok daha sert ve sık olmaya başladı. Dünya genelinde artan yiyecek ve güç fiyatlarının tesiriyle, Etiyopya, Kenya ve Somali’deki beşerler daha evvel yaşamadıkları bir boyutta krizle baş başa” diye konuştu.

1981’DEN BU YANA EN KURAK DEVİR

Afrika Boynuzu’nda 1981’den bu yana en kurak periyot yaşanıyor. Peş peşe üç yağmur periyodunda yağışların beklenenin çok altında kalması ve Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte derinleşen global besin krizi üzere birçok faktör nedeniyle bölgede kıtlık şartlarının ağırlaştığı belirtiliyor.

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, bölgedeki duruma ait yaptığı açıklamalarda, besi hayvanlarının ölmeye başladığını, susuzluk ve besin sorunu nedeniyle göçün arttığını söylüyor ve Afrika Boynuzu’ndaki besin kıtlığının aşılması için dayanak davetinde bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*