Arda Turan: Ulusal Kadro’dan ıslıklarla gönderilmeyi hak etmedim

Galatasaraylı futbolcu Arda Turan, İstanbul’da bir özel üniversite bünyesinde yapılan marka araştırma ve değerlendirmeleri sonucunda 2022 yılı en sevilen ve örnek alınan futbolcusu seçildi.

Mükafatını almak için eşi Aslıhan Doğan Turan ile üniversiteye gelen futbolcu, birebir vakitte düzenlen söyleşide öğrencilerle buluştu.

Üniversitenin konferans salonunda yapılan söyleşide salonu hınca hınç dolduran öğrenciler aktifliğin sonunda Turan ile bol bol fotoğraf çektirerek, forma imzalattı.

“İspanya macerama hasret var”

Söyleşide mesleksel hayatına ait samimi açıklamalar yapan Arda Turan, ödül için öğrencilere teşekkür etti.

Psikolojisini toparlayamadığı için yıllardır uyku sorunu çektiğini söyleyen Arda, “Yıllardır uyku sorunu çekiyorum, rahat uyuyamıyorum. Bir itiraf olacak ancak kendime yeterli bakamadım. Sebebi külliyen ruhsal. Psikolojimi bir türlü güzel toparlayamadığım periyotlar oldu. Diyet yapıyorum 10 gün sonra bozuyorum. Çalışmaya başlıyorum sonra vazgeçiyorum. Zira kimseyi suçlamıyorum fakat ülkedeki ortam hevesimi kırıyor. Gelişememek hevesimi kırıyor. Bu oyunu biz neden daha güzel oynayamıyoruz? Neden pas oyununu daha güzel oynayamıyoruz? Derken ben de biraz duygusalım çabuk düşerim. İspanya’da kendime çok daha düzgün bakıyordum zira çok daha özgür hissediyordum. İnsanın kendimi özgür hissetmesi kadar hoş bir şey olamaz. İspanya macerama tamamlanmış öykü olarak bakıyorum, doğal ki çok hoş günlerdi. Özlüyorum lakin gönül rahatlığıyla tatlı bir hasret var.” dedi.

“Fatih Hoca hamle dehası”

Kendisinde Fatih Terim’in yerinin çok farklı olduğunu anlatan Turan, “Fatih Terim ile çalışmaktan çok keyif alırım. Dünyadaki bütün teknik yöneticilere hürmetim vardır. Genelde dünyadaki değerli teknik yöneticiler, hazır ekiplerle ve büyük oyuncularla çalışırlar. O yüzden forvet çıkarıp forvet alırlar, sağ kenarı çıkarıp sağ kenarı alırlar yahut taktiklerinde çok ufak değişiklikler yaparlar. Lakin Fatih Hoca’nın bilhassa hamle bölgesindeki dehası kimsede yoktur. Çok fazla atak yapar. Her şeyi dener, açıkçası bu bana çok şey öğretiyor. Günde 8 tane maç izler, çok çalışır bu beni çok etkilemiştir.” diye konuştu.

“Üzüldüğüm vakit gülebiliyorum”

Ulusal Kadro’dan ayrılma sürecini aktaran Turan, “Üzüldüğüm vakit gülebiliyorum, bazen meskende de bu türlü oluyor. 2016 elemelerinde İzlanda maçından sonra beni çok yıpratan bir gülümseme olayım var. Maç öncesi bir hafta taç atışına çalışmıştık. İzlanda grubu bir hafta boyunca taç ve uzun top atıyor. Teknik yönetici Mircea Lucescu da topa vurmanız değerli değil, düştüğü yer kıymetli o yüzden topa çok kalabalık çıkmayın diyordu. Dünya Kupası üzere kıymetli bir maçta birinci uzun topa iki kişi birden çıktık ve düştüğü yer bomboştu gol yedik. O beni çok sinirlendirmişti ve bütün maç ona takılarak devam ettim. Oyundan çıktığımda da onun sonuna gülmüştüm. Hayatım boyunca ulusal kadro için çok fedakarlık yaptım. O kadar çok ki size anlatamam. Barcelona’dayken ayak tendomumda yırtılma vardı ve açıkçası Barcelona kulübü 2016 elemeleri için beni göndermek istemedi ancak ben onları dinlemeyip buraya geldim. Karşılığında yıllarca mükemmel bir sevgi gördüm lakin ıslıklarla gönderildim. Kendim de sonuç olarak bıraktım. Asla bunu hak ettiğimi düşünmüyorum.” tabirlerini kullandı.

“Avrupa Şampiyonası’nda güzel oynayamadılar”

Ulusal Grup’taki futbolcuların inanılmaz potansiyelleri olduğunu söyleyen Turan, “İnanılmaz yeterli oyuncular ancak gelmiş geçmiş en yetenekli takım olduklarını kabul etmiyorum, değiller. Dürüst olmak lazım bu ülke Rüştüler, Tugaylar gördü. Hamit Altıntop, Selçuk İnan, Emre Belezoğlu, Burak Yılmaz üzere isimler vardı. Gerçekçi olmak lazım çocuklara da fazla yük yüklüyoruz. Bu türlü olduğu vakit Avrupa Şampiyonası’nda yeterli oynayamadılar.” dedi.

“MHK ve konseyleri kulüp temsilcilerinden seçilmeli”

Galatasaray’ı hayatı boyunca çok seveceğini söyleyen Arda Turan, “Galatasaray benim sevdam, hayatım boyunca çok seveceğim. O yüzden Galatasaray ile ilgili ne olursa hizmet etmeye çalışırım. Futbol Federasyonu’yla ilgili hususları bilmiyorum zira işin içinde çıkar varsa asla orada olmam, aslında hayatım boyunca da olmadım. Sahiden futbola hizmet etmemi isterlerse sonuna kadar ederim. Ülkemi dünyanın her yerinde de temsil edebilirim. Her şey adaletli olmalı diye düşünüyorum. Fatih Hoca ile konuştuğumuz bir fikrimiz vardı; o da şu MHK ve şuraları kulüp temsilcilerinden yapmak istiyorum. Zira her hafta adalet, hakem sorunumuz var. Oyunun gerçeği grupların güzel oynamaması, gruplarımız âlâ futbol oynamıyor.” diye konuştu.

“Kulüpler yüzde 10 gelirini altyapıya aktarmalı”

Altyapıya çok kıymet verdiğini vurgulayan Turan, “Türk futbolunda birinci değiştirmek istediğim şey mutlaka ve muhakkak kulüplerin yüzde 10 gelirlerinin altyapıya gitmesi. Bunun yeterli bir denetleyici tarafından denetlenmesi gerekiyor. Galatasaray altyapısındaki 15-16 yaşındaki çocuklar yapay çim alanda idman yapıyor. Galatasaray altyapısı Türkiye’nin en değerli altyapısıdır. Maalesef alanımız, alanımız yok. Bu çocukların 2 yıl içinde Türkiye’nin en kıymetli grubuna gelip orada oynamasını bekliyoruz. Yapay çimde 15 günde bir kramponlarınız yırtılır.

Altyapı benim için çok kıymetli gerçek imkanları sağlamıyoruz evvel kendimizi eleştiriyorum. Artık maddi kaynaklar yetişmiyor, altyapıya dönmeliyiz. Hatta bu benim fikrim taraftarımıza biz bu sene şampiyon olamayacağız ancak bütçemizi düşüreceğiz, geleceği düşüneceğiz, altyapıdan oyuncular oynatacağız. Bize itimadın 3-5 sene vakit verin diye söyleyelim. Bence Galatasaray taraftarı bunu anlardı, buna inanıyorum. Zira kadrolarını şampiyonluktan daha fazla seviyorlardı ancak beceremiyoruz. İşin gerçeği çıkıp doğruları söylemek. Ben bir gün Galatasaray’ın teknik yöneticisi olursam bunu yapmayı çok isterim.” dedi.

“Tur rehberi değilim”

Galatasarayın Barcelona ile maçında takıma neden alınmadığı sorusuna Turan, “Hocaların, kulübümüzün tercihi, ben grup kaptanı olarak yükümlülüğüm yanlışsız davranışlarda bulunup, hakikat biçimde devam etmek. Zira Galatasaray altyapısını ve kültürünü temsil ettiğimi düşünüyorum. Hürmetle karşıladım, Göztepe’de Konya’da yoksam nitekim kadro için değerli değilsem Barselona’da olmamın da bir manası yok zira ben çeşit rehberi değilim.” tabirlerini kullandı.

Arda Turan’a yılın örnek alınan sportmeni mükafatı – HABERİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*