Asbestli gemiyi protesto eden İzmirliler vücutları ile ‘Durduracağız’ yazdı

İZMİR – İzmir’de Mevt Gemisini Durduracağız Platformu, Brezilya donanmasına ilişkin asbest ve tehlikeli atık yüklü Nae Sao Paulo isimli geminin Aliağa’da sökülmesini protesto etmek için basın açıklaması düzenledi.

Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde düzenlenen açıklamada, İzmirliler vücutları ile “Durduracağız” yazarak, sık sık “Zehirli gemiyi durduracağız” ve “Aliağa dünyanın çöplüğü değil” sloganları attı. Aksiyona etrafta bulunanlar da alkış ve sloganlarla dayanak verdi.

Platform ismine açıklama yapan Deniz Bakır, gemi sökülürse gemi söküm çalışanları ve tüm “Ege halkı”nın zehirleneceğini ve geri dönüşü olmayan bir tabiat tahribatına yol açacağını söyledi.

‘HALK GÖZ NAZARAN GÖRE KANSERE İTİLİYOR’

SÖK Denizcilik firmasının aldığı bu geminin sökümüyle insanların, göz nazaran göre kanserin kucağına itildiğini vurgulayan Bakır, “Gemi söküm işverenleri, yıllık ortalama 200 milyon dolarlık kar sağlıyor. Bu kârdan halkın hissesine yalnızca kanser ve vefat düşüyor! Gemi söküm tesisinin yarattığı kirlilikten yalnızca çalışan çalışanlar değil, bütün İzmir halkı etkileniyor. İzmir’in havasının en kirli olduğu Aliağa’da kronik akciğer hastalıklarının oranı gün geçtikçe yükseliyor. Geminin sökülmesiyle tıpkı tehlike bütün İzmir halkı için geçerli olacak” dedi.

‘ZEHİRLİ GEMİYİ DURDURALIM’

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve işverenlerin geminin barındırdığı zehirli atık ölçüsü hakkında aslı olmayan datalar açıkladığına dikkat çeken Bakır, yaratacağı tahribatın boyutunun Avrupa çapında faaliyet yürüten birçok emekçi sıhhati derneği ve ekoloji örgütü tarafından dokümanlarla açıklandığını lisana getirdi.

Bu kararı alanların insanların canıyla oynadığını söyleyen Bakır, son olarak şunları kaydetti;

“Sao Paulo gemisi ne Aliağa’da ne de dünyanın rastgele bir yerinde sökülmemelidir. Bizler ‘Yaşamak istiyoruz, kanser olmak istemiyoruz, havamızın suyumuzun kirlenmesini istemiyoruz!’ diyerek yola çıktık. Artık bunun için daima birlikte sesimizi yükseltme vakti. Bu mevt taşıyan gemiyi durdurmak için senin de yapabileceğin bir şey var! Bütün İzmir halkını güç vermeye, hayat hakkımıza da, tabiatımızı da birlikte savunmaya davet ediyoruz. Zehirli Sao Paulo gemisini durduralım” (DUVAR)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*