Avustralya’da 100 ilkokula Türk çamı dikiliyor

Avustralya ve Türkiye ortasında Çanakkale Savaşları ile başlayan yakın dostluğa katkıda bulunmak amacıyla başlatılan aktiflik kapsamında, bugüne kadar eyaletteki 20 ilkokula Türk çamı dikildi.

Çanakkale Savaşları’na katılan Anzak askerleri için değerli bir sembol haline gelen ve “Lone Pine” (Yalnız Çam) olarak isimlendirilen Türk çamının kozalaklarından alınan tohumların Avustralya’da yetiştirilmesiyle büyütülen çam fidanlarından 80 okula daha dikilecek.

Türkiye’nin Melbourne Başkonsolosluğunca desteklenen ve Friends of Gallipoli ile Victoria Gaziler Derneğinin yürüttüğü ağaç dikme kampanyası kapsamında öğrencilere, Çanakkale Savaşları’yla başlayan Avustralya Türkiye dostluğu üzerine bilgiler veriliyor.

Anzaklarla Türklerin savaşından dünyada eşi az görülen bir dostluk doğdu
Friends of Gallipoli Derneği Lideri Dr. Vecihi Başarın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Lone Pine” fidanı dikilen okul sayısını 2023’ün sonuna kadar 100’e çıkartacaklarını söyledi.

Avustralyalılar ve Türk toplumu ortasındaki manalı köprülere bir yenisini eklemeyi hedeflediklerini anlatan Başarın, “Anzaklarla Türkler 100 yılı aşkın bir müddet evvel çarpıştılar fakat bundan dostluk ve barış doğdu. Bu dünyada çok az görülen bir şey. Bunu da Atatürk’ün meşhur kelamlarına borçluyuz. Bu projeyi Türkiye’nin 100. yılına armağan ettik ve bu gördüğünüz çam ağaçlarının ataları Çanakkale’den gelme. Bu ağaçları dikerek dostluğumuzu ve Atatürk’ün kelamlarını perçinliyoruz proje Avustralya’da büyük yankı uyandırıyor.” ifadelerini kullandı.

“Lone Pine” iki ulusun dostluğunu simgeliyor

Gelibolu Yarımadası’na mahsus çamların bölgelerindeki okullara dikilmesinden duyduğu memnuniyeti lisana getiren Buninyong Gaziler Derneği Lideri Ron Pleming, “Türkiye ve Avustralya üzere iki ulusun bugün bir ortada olması tartışılamayacak kadar değerli ‘Lone Pine’ çamının dikilmesi de bunu sembolize ediyor.” dedi.

Buninyong bölgesinden savaşa katılan askerlerin ya Lone Pine bölgesinde toprağa verildiğini ya da misyon yaptıkları için Lone Pine anıtında isimlerinin yer aldığını lisana getiren Pleming, “Bu ağaç o askerlerle canlı bir irtibat pozisyonunda.” sözlerini kullandı.

Dikilen çam fidanlarını Melbourne kentindeki konutunun bahçesinde yetiştiren Orman Mühendisi Lex Thomson, Çanakkale Savaşları’ndan dönen askerlerin yanlarında getirdikleri kozalaklardan eyalette 4 Lone Pine büyüttüklerini söyledi.

Yetiştirdiği fidanların tohumlarını bu çamların kozalaklarından elde ettiğini aktaran Thomson, “Kozakları topladım, dikip büyüttüm. Şimdide çocukların Birinci Dünya Savaşı’nda yapılan fedakarlıkları anlayabilmeleri için proje kapsamında ilkokullara dikiliyor.” şeklinde konuştu.

Anzak askerlerinin Lone Pine olarak tanımladıkları Gelibolu Yarımadası’na has çam tipi olan ağaç, Kanlı Sırt Muharebelerinin yapıldığı yerdeki yalnız ağaç olarak biliniyor. Anzaklar, 6-10 Ağustos 1915’te yaşanan Kanlı Sırt Muharebesini, sembolleştirdikleri ağaçtan ötürü Lone Pine Muharebesi olarak isimlendiriyor.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*