Bakan Dönmez: Türkiye kışa doğalgaz depoları dolu giriyor

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Deposu’nun yüzde 82’sini doldurduklarını belirterek, “Tuz Gölü’ndeki deponun da tamamını doldurduk. Kışa depolarımız tam dolu bir halde girmiş olacağız” dedi.

Enerji ve Alışılmış Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin birinci doğalgaz depolama tesisi Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisinde incelemelerde bulundu.

Depolara gaz basmaya devam ettiklerini lisana getiren Dönmez, “Tuz Gölü’ndeki deponun tamamını, Silivri deposunun da yüzde 82’sini doldurduk. Eylül ayı sonuna kadar da kalan kısmı tamamlayacağız ve kışa girmeden tam dolu bir biçimde girmiş olacağız” dedi.

‘KAPASİTE 4,6 MİLYAR METREKÜPE ÇIKACAK’

Halihazırda Silivri Doğal Gaz Deposu’nun 3,2 milyar metreküplük depolama hacmine sahip olduğu bilgisini veren Dönmez, “Yapacağımız çalışmalarla buradaki kapasiteyi 4,6 milyar metreküpe çıkaracağız. Geri üretim kapasitesini de günlük 28 milyon metreküpten 75 milyon metreküpe ulaştırmış olacağız” dedi.

Tuz Gölü’nde bir öteki projenin daha devam ettiğini anımsatan Dönmez, “Orada da şu anda halihazırda çalışan 1,2 milyar metreküplük bir depo alanımız var. Oradaki çalışmalar da 1,5-2 yıl içerisinde tamamlanacak. Oradaki kapasitemiz de 5,4 milyar metreküpe ulaşacak” diye konuştu.

Dönmez ayrıyeten, Silivri Yer Altı Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde ‘önemli bir ağaçlandırma faaliyeti’ yaptıklarını da belirterek, şöyle devam etti: “Yaklaşık 400 bin civarında, zeytin, badem üzere ağaçları ekeceğiz, çevreci bir proje, onun da çalışmaları bir yanda devam ediyor.”

DOĞALGAZ VE ELEKTRİK KISITLAMASINA GİDİLMİŞTİ

Öte yandan, bu kışın ortasında doğalgazda tüketimi rekor düzeylere yaklaşırken doğalgazda tedarik sorunu ortaya çıkmış; sanayi tesislerinde muhakkak bir mühlet hem elektrik hem doğalgaz kısıtlamasına gidilmişti.

2022 Ocak’ta İran, ‘teknik arıza’ gerekçesiyle Türkiye’ye 10 gün mühletle gaz akışını durdurmuş; Botaş da bu gelişme üzerine sanayi kuruluşları ile çevrim santrallerine gaz tedarikini yüzde 40 oranında azaltmıştı.

Doğalgaz çevrim santrallarına gaz kısıntı uygulamasının sürdüğü devirde TEİAŞ da tüm Türkiye’de organize sanayi bölgelerine (OSB) en az 3 gün olmak üzere elektrik kısıtlaması yapmaları ikazında bulunmuştu.

Öte yandan BOTAŞ, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, Şahdeniz-Türkiye sınırında 14-28 Ağustos’ta planlı bakım çalışması nedeniyle ulusal iletim şebekesine doğalgaz teslimatı yapılamayacağını duyurmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*