Bakan Kurum: Batı Karadeniz’de bin 196 konut ve köy konutlarının inşasında son etaba geldik

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kastamonu’daki sel felaketinin yıl dönümü hasebiyle yayımladığı bildirisinde, afetten ziyan gören tüm yerlerde vatandaşları yeni konutlarına kavuşturduklarını, çocukların zihninden o acı imajları de sildiklerini belirtti.

İHA

Selden ziyan gören kentlerde artık yeni bir hayat başladığına dikkati çeken Kurum, “Şu anda Kastamonu Bozkurt, Sinop Ayancık ve Bartın’da sağlıklı ve inançlı 1196 konut ve yöresel mimariye uygun köy konutlarımızın inşasında artık son kademeye geldik. Etaplar halinde konutlarımızı yeni sahiplerine teslim edeceğiz. Yeni Bozkurt için inşa ettiğimiz meydanımızın çabucak yanındaki yeni ticaret alanımızda birinci dükkanlar açıldı, başka dükkanlara dair çalışmalarımız sürüyor” bilgisini paylaştı.

İHA

Kurum, Kastamonu, Abana ve Bozkurt’ta selde hasar gören tüm sanayi sitelerinin inşaatını tamamladıklarını da bildirdi.

İHA

“Devletimiz ve milletimiz bir oldu, birlikte oldu”

Kastamonu’da tarihte görülmemiş bir sel felaketinin yaşandığını belirten Bakan Kurum, şunları kaydetti:

“82 canımızı toprağa verdik. Üzerinden tam bir yıl geçmiş olmasına karşın yaşadığımız acı, yüreklerimizde hala birinci günkü üzere taze. Sel felaketi nedeniyle vefat eden tüm kardeşlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarına bir kere daha başsağlığı diliyorum.

İHA

Ülkemizde sıklığı ve şiddeti artan tüm afetlerde olduğu üzere Kastamonu’daki sel felaketinin birinci anından itibaren devletimiz ve milletimiz bir oldu, birlikte oldu. Birinci andan itibaren milletimiz için seferber olduk. Kardeşlerimizin acılarını paylaştık.

İHA

Afetzede vatandaşlarımızın en ufak bir mağduriyet dahi yaşamamaları için kira, eşya ve taşınma yardımlarımızı yaptık. Arama kurtarma, yardım, hasar tespit ve proje çalışmalarımızı olabilecek en süratli müddette tamamladık.

İHA

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, milletimizin her daim yanında olmaya devam edeceğiz. Evlatlarımızın memnun, sağlıklı, inançlı yarınları için tüm imkanlarımızı seferber etmeyi en büyük görevimiz olarak görmeyi sürdüreceğiz; gece gündüz demeden çalışacağız.

İHA

Bir sefer daha, yaşadığımız tüm afetlerde yitirdiğimiz canlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim cennet vatanımızı ve bu aziz milleti her türlü afetten koruma eylesin.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*