Balıkesir’de işleniyor, 37 ülkeye satılıyor! Pazarın önderi…

İlçede 1982 yılında kurulan Kocaman Balıkçılık, Bandırma’da 26 bin metrekarelik arazi üzerindeki üretim tesislerinin yanı sıra Bilecik’te marine hamsi ve tereyağlı salyangoz ile her türlü dondurulmuş deniz ve tatlı su eserlerinin üretimini yapıyor.

Kara ve deniz salyangozu, karides, kurbağa, tatlı su ıstakozu ve mavi yengecin de ortalarında bulunduğu 15 ana kalemde üretimi yapılan işlenmiş su eserleri, Avrupa Birliği, Uzak Doğu ve Kuzey Amerika’daki 37 ülkeye gönderiliyor. En fazla satış salyangoz, karides ve kalamarda gerçekleştiriliyor.

Firmanın İdare Şurası Lideri Osman Kocaman, AA muhabirine, Türkiye’de bulunan ancak fazlaca tüketilmeyen eserleri kıymetlendirerek istihdam ve ihracat yoluyla ülke iktisadına katkı sağlamayı amaçladıklarını söyledi.

Balık dışı eserler dalının önemli manada istihdam sağladığını belirten Kocaman, “Bunlar talebi açık olan eserlerdir. Hasebiyle sürdürülebilir avcılık halinde devam ettirmek gerekiyor. Bu bakımdan salyangoz toplayacaksanız küçüklerini toplamayacaksınız. Bu eserlerde göçmenlik kelam konusu olmadığı için bir dahaki devir tekrar siz toplayacaksınız. O bakımdan toplayıcıların şuurlu davranmasını istiyoruz, elimizden geldiğince onlara eğitimler veriyoruz.” diye konuştu.

Kocaman, eserlerin yetiştiği etrafın pak olması gerektiğine işaret etti.

Toplama ve sürece evrelerinde birtakım konulara ne kadar dikkat edilirse Türkiye’nin bu alandaki üretim, istihdam, ihracat ve döviz girdisinin o derece artacağını lisana getiren Kocaman, şöyle dedi:

“Bu pazar bizim için bir nimet, âlâ ya da makus kullanmamız bizim elimizde. Kara salyangozunda ‘Helix lucorum’ ismindeki bizim ülkemizde çıkan cinste Türkiye dünya başkanı. Müstahsillerimiz bunu toplarken ne kadar yavruları toplamayıp onların çoğalmasına imkan sağlarlarsa Türkiye’nin de pazarı o derece artar. Bunu tüm eserlerde birebir biçimde rahatlıkla söyleyebiliriz. Bizim bu bahiste eksik olduğumuz nokta ise eserin tabiattan sürece tesisine gelişinde bilinçsiz toplamadan kaynaklanan zayiatlardır. Bunu azaltabilirsek o vakit çok daha randımanlı ve çok daha rekabetçi eser çıkartmış oluruz.

“KURBAĞA BİZİM PAZAR BAŞKANI OLDUĞUMUZ BİR ÜRÜN”

Firmanın Dış Ticaret Müdürü Bülent Başaran da başta Avrupa pazarı olmak üzere dondurulmuş, taze, canlı deniz eserlerinin ihracatını yaptıklarını söyledi.

Başaran, şunları kaydetti:

“Kara salyangozunun tüketim merkezi Fransa’dır. Avrupa Birliği’nin kara salyangozu muhtaçlığının yaklaşık yüzde 60’ını biz karşılıyoruz. Fransa ana pazar, ufak tefek öbür ülkelere de var. Sevkiyatlarımızın tamamını Fransa’ya yapıyoruz. Kara salyangozunun yanında karideste çok önemli bir üretici ve ihracatçıyız. Karides öbür pazar önderi olduğumuz eser. Kurbağa tekrar bizim pazar başkanı olduğumuz bir eser. Tamamının Avrupa Birliği’ne ihracatı yapılıyor. Tekrar en büyük tüketim merkezi Fransa’dır. Son 10 yılda Türkiye balık yetiştiriciliğinde çok kıymetli bir yere geldi. Bilhassa Avrupa ve ABD ihracatımız önemli sayılara ulaştı.”

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*