Barış Yarkadaş beklenen açıklamayı yaptı… Canlı yayında ihale polemiği

Eski CHP’li Barış Yarkadaş’ın, önceki “HDP’lilerin oylarıyla kazanılan belediyelerde İYİ Partililere ihaleler verildiği” iddiasını anlatması üzerine İYİ Parti, Yarkadaş hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Bugünkü canlı yayında ise Yarkadaş, ihale belgelerini göstererek İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar’ın Ankara Büyükşehir Belediyesinden ihale aldığını söyledi. İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz ise canlı yayına bağlanarak, İçişleri Bakanlığının sıkı denetimi altında olduğunu söylediği belediyelerde usulsüzlük olsa bunun “sayfa sayfa yayınlanacağını” söyledi.

Barış Yarkadaş, İYİ Parti’nin suç duyurusuna “İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun ‘Sayın Yarkadaş sadece İYİ Partililer değil, gerekli hukuki şartları taşıyan kişiler ihalelere katılabilir’ dedi bu yanlış şundan yanlış; O zaman biz AK Partili bir bakanı neden yüz bin kez eleştirdik? Üyesi olduğun meclisin belediyesinden ihale alamazsın, siyasi etik açısından yanlıştır” ifadelerini kullanarak karşı çıktı.

Yarkadaş devamında da “AK Partili bakanlar yapınca eleştiriyoruz, mahkemelik oluyoruz da İYİ Partililer yapınca buna göz mü yumacağız? İYİ Parti’nin bu tutumunu siyaseten anlıyorum ama benim bu sözüm üzerine bir basın açıklaması yapmak yerine gidip mahkemeye vermeleri ya da suç duyurusunda bulunmalarını da gelecek açısından korkutucu buluyorum. İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Metin Ergun bana basın açıklamasında had bildirmeye çalıştı. Ben ciddiye almadığım için cevap vermedim çünkü bana kimse haddimi bildiremez. İYİ Parti’nin kurumsal kimliğiyle tartışmak istemiyorum” dedi.

İhale tartışmasıyla ilgili Yarkadaş “Bir Milletvekili partisinin ittifak ortağı olduğu bir belediyeden ihale almamalı, bir partinin yöneticisi de ihale almamalı, o zaman siz siyasi etiğe aykırı davranmış olursunuz. AK Parti’ye yönelik tüm eleştirilerimiz boşa çıkar. İYİ Parti’de Koray Aydın ve Yavuz Ağıralioğlu’na yakınlığıyla bilinen Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, 2021 yılının mart ayında sahibi olduğu Oğuz Ata Mimarlık Mühendislik firması aracılığıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden 107 milyon liralık ihale alıyor” diye konuştu.

BEDRİ YAŞAR’IN CEVABI

Yarkadaş “İYİ Parti benim hakkımda bulunduğu suç duyurusunda ‘Kim ihale almış? Barış Yarkadaş iftira atıyor’ diyorlar. Şimdi burada iftira atan kim? İnternette dolaşırken Samsun’daki bir yerel gazetede bu haberin çıktığını gördüm. Samsun Milletvekili olduğu için gazete ‘Siz bu ihaleyi aldınız mı?’ diye soruyorlar. Bedri Yaşar ‘Söz konusu ihale şeffaf bir şekilde yapılmıştır bize bir kıyak yoktur’ diyor. 2 gündür benim hakkımda Twitter’da ‘İftira atıyorsun, ispatla’ diyen arkadaşlardan kocaman bir özür bekliyorum. Bu sadece bir tanesi. İYİ Parti neye dayanarak benim hakkımda suç duyurusunda bulundu anlamış değilim” ifadelerini kullandı.

İYİ PARTİ GENEL SEKRETERİ YAYINA BAĞLANDI

Yarkadaş’ın açıklamalarının ardından İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz canlı yayına bağlandı.

“Burada ‘İhale dağıtılıyor’ dediği zaman kamuoyunun anladığı şey ihale mevzuatına aykırı, ihaleye fesat karıştırma anlamını taşır. Ben bir İYİ Partiliyim ve bundan gurur duyuyorum. Yarkadaş’ın açıklamaları bütün İYİ Partilileri kapsar” diyen Poyraz şu açıklamaları yaptı:

“Benim suç duyurusunda bulunmamdaki çıkış noktam ‘İYİ Partililere ihale dağıtılıyor’ cümlesi. Bir İYİ Partilinin bir ihaleye girmesi engellenemez ama bir ihalenin kişi İYİ Partili olduğu için verilmesi etik dışı bir durum. artışmanın seyri ve benim suç duyurumun konusu Sayın Yarkadaş’ın bu akşamki açıklamalarıyla değişmiş durumda. Millet İttifakı’nın 31 martta mücadele vererek elde ettiği belediyeler şu an İçişleri Bakanlığı kontrolörleri tarafından mercek altında tutuluyor. Dolayısıyla buralarda herhangi bir usulsüzlük olduğu takdirde sayfa sayfa işlem tesis ederler.”

BARIŞ YARKADAŞ NE DEMİŞTİ

tv100’de yayınlanan Gürkan Hacır’ın sunduğu Taksim Meydanı programında gazeteci Barış Yarkadaş İYİ Parti ile CHP arasındaki ‘HDP’ye bakanlık verilebilir’ polemiğiyle açıklamalarda bulunmuştu.

İYİ Parti’nin HDP’lilerin oylarıyla ihaleler aldığını belirten Yarkadaş “Şimdi siz HDP’li seçmenin yerel seçimde oyunu alacaksınız, HDP’li seçmenlerin katkısıyla seçilen büyükşehir belediye başkanlıklarının dağıttığı dairelerin daire başkanları olacaksınız, genel müdürleri olacaksınız, yakın çevreniz büyükşehir belediyelerinden ihale alacak. Tek tek biliyorum bana söyletmesinler. Beni konuşturmasınlar” ifadelerini kullanmıştı.

İYİ Parti de bu açıklamalar üzerine Yarkadaş hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*