BM Genel Sekreteri ABD’nin İran’a karşı tek taraflı yaptırımlarının kaldırılması gerektiğini vurguladı

BM Genel Sekreteri BMGK’ye sunduğu raporda ABD’nin İran’a karşı tek taraflı nükleer yaptırımların kaldırılması gerektiğini ve İran’ın Kapsamlı Ortak Hareket Planı‘nın (KOEP) iktisat avantajlarından yararlanması gerektiğini vurgulayarak ABD’nin İran’ın petrolüne ait yaptırımlarını kaldırarak KOEP’in yenilenmesi sürecini kolaylaştırması isteğini tekrarladı.

Guterres birebir vakitte İran’ın karşı tarafların yükümlülüklerini yerine getirmemesine karşılık olarak attığı nükleer adımları da üzücü olarak nitelendirdi.

BM Genel Sekreteri kelam konusu raporda Batılı ülkeler ve birebir vakitte İsrail’in İran’ın füze programı ve 2231 kararının ihlal edilmesine ait tezlerini da bulunduruyor.

İran haber ajansı IRNA’nın haberine nazaran bu raporda batılı ülkelerin bölgesel sıkıntıları gündeme geçirme uğraşı başarısız kaldı ve Guterres tarafından kelam konusu argümanlara dair bir sonuç çıkarılmadı. Batılı ülkelerin bu argümanları ortasında İran’ın Yemen’e füze gönderdiği tezi da yer alıyordu.

BM 2231 kararına nazaran her 6 ayda bir BM Genel Sekreteri’nin raporu BMGK oturumunda sunulacak ve İran İslam Cumhuriyeti’nin New York’taki Temsilcisi konuşma yapacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*