Çanakkale açıklarında 80 düzensiz göçmen kurtarıldı

T24 Dış Haberler 

Yunan güçleri tarafından Türk karasularına itilen 80 düzensiz göçmenin kurtarıldığı belirtildi.

Anadolu Ajansı’nın haberinde, Sahil Güvenlik ekiplerinin, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi açıklarında tespit ettiği iki şişme bottaki düzensiz göçmenlerin kıyıya çıkarıldıktan sonra il göç idaresine götürüldükleri kaydedildi.

Haberde, düzensiz göçmenleri taşıyan şişme botların, “Yunanistan tarafından geri itildiği” öne sürüldü.

Yunanistan’ın daha önce, düzensiz göçmenleri taşıyan botları ve tekneleri geri iterek karasularından uzaklaştırdığı basına yansımış, uluslararası boyutta tepki çekmişti. Haziran’da, Mora yarımadası açıklarında Adriyanna adlı sığınmacı teknesinin geri itilmesi sonucu battığı iddia edilmişti. Batan teknedeki yüzlerce kişinin öldüğü kesinleşti.

TIKLAYIN | BM: Yunanistan açıklarındaki tekne faciasında 500’e yakın kişi kayboldu

Bu olayla ilgili, Yunan makamlarıyla birlikte Avrupa Birliği ve Batı da üç maymunu andıran açıklamalar yaptı.

Haziran’da yaşanan faciadan sonraki süreçte, Yunan makamlarının geri itmeleri sürdürdüğü yönünde bir haber, Anadolu Ajansı’nın bugünkü iddiasına kadar basına yansımamıştı.

Anadolu Ajansı’nın bu haberi ise Yunan basınına dün yansıyan bir başka göçmen vakasının ertesinde geldi. Yunan basını, Yunan sahil güvenliğinin Türk karasularından geldiğini iddia ettiği 26 göçmeni taşıyan şişme botun batmasının ardından göçmenlerin kurtarıldığını yazdı. 

TIKLAYIN | Yunan basını: Midilli açıklarında 26 göçmen kurtarıldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx