Çiftlik Bank davası: ‘Tosuncuk’ ve ağabeyinin tutukluluğu devam edecek

Çiftlik Bank ana davasında tutuklu bulunan ‘Tosuncuk’ lakaplı Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın’ın da ortalarında bulunduğu 20 sanığın davasında iki kardeşin tutukluluk halinin devamına karar verildi.

İstanbul Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki görülen 3 farklı duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Aydın ve ağabeyi Fatih Aydın, Ses ve Manzaralı Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı.

Tutuksuz sanıklar Niyazi Karakoç ve Cafer Çolak’ın da katıldığı duruşmada, sanık avukatları hazır bulundu.

”ŞİRKETİN İÇİNİ BOŞALTTIĞIM SAVI BÜSBÜTÜN MEDYANIN KIŞKIRTMASI”

Tutuklu sanık Mehmet Aydın, savunmasında kayyum atanana kadar ödemelerin yapıldığını sav ederek şöyle konuştu:

“Müştekilerin tamamı hissedarı olduğum hayvancılık anonim şirketiyle ticari bir kontrat yapmıştır. Kayyum atanana kadar ödemeler yapılmıştır. Kayyum atandıktan sonra 90 iş günü içerisinde müştekilere parası iade edilecekken şirkete el konulduğu için ödeme yapılamamıştır. Medyanın kışkırtmasıyla müştekiler yaptıkları şikayet yüzünden şirkete el konulunca ana para iadelerini çarçabuk alacakken paralarını da alamamışlardır.”

“ASLA İNSANLARI KANDIRMAK ÜZERE BİR FİKRİM OLMADI”

Fatih Aydın ise savunmasında “Şirketin içini boşalttığım argümanı büsbütün medyanın kışkırtmasıdır. Şirketin mal varlığı pahaları daima artış göstermiştir. Asla insanları kandırmak, onlara ziyan vermek üzere bir fikrim olmadı. Hatasızım, tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Fatih Aydın firari sanık Osman Naim Karakaya’nın Uruguay’da bu hatalardan yargılandığını ve ceza aldığını argüman ederek “Ben ise ceza almadım. Bu konunun göz önünde bulundurulmasını talep ediyorum” diye konuştu.

“SUÇSUZ OLDUĞU ORTAYA ÇIKACAKTIR”

Mehmet Aydın’ın avukatı Mehmet Keske, kelam alarak müvekkilinin hareketinin dolandırıcılık faaliyeti içerisinde olmadığını, ticari bir faaliyet içinde olduğunu öne sürdü. Avukat Keske, “Mahkemenin ayrıntılı bir araştırma yapması gerekiyor. Bu sonuçta müvekkilimizin hatasız olduğu ortaya çıkacaktır” formunda konuştu.

Firari sanık Cengiz Samur’un avukatı Behlül Kıroğlu ise müvekkilinin Amerika’da yaşadığını kaydederek sanık Samur’un istinabe yoluyla savunmasının alınmasını talep etti.

TUTUKLULUK HALLERİ DEVAM EDECEK

Orta kararını açıklayan mahkeme heyeti, Mehmet Aydın ve Fatih Aydın’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Firari sanık Cengiz Samur’un beyanının istinabe yoluyla dinlenilmesi talebinin kabulüne karar veren heyet, eksper raporunun hazırlanmasının beklenmesine karar verdi. Duruşma ertelendi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 3 farklı iddianamede, toplam 1’i firari 48 sanıktan 18’inin örgüt yöneticisi, 23’ünün örgüt üyesi ve 7’sinin de örgüte yardım eden pozisyonunda olduğu belirtiliyor. İddianamede toplamda 4 bin 449 kişi de “müşteki” olarak yer alıyor.

Ortalarında Mehmet Aydın’ın da bulunduğu 18 örgüt yöneticisinin bulunduğu “Suç işlemek emeliyle örgüt kurma ve yönetme”, 3 bin 672’kez “Bilişim sistemlerini araç olarak kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık” tekrar 3 bin 672’kez Ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık” ve “Suçtan kaynaklanan malvarlığı bedellerini aklama” cürümlerinden toplamda 25 bin 39 yıldan 83 bin 446 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

23 sanığın “Suç işlemek gayesiyle kurulan örgüte üye olma”, “Suçtan kaynaklanan mal varlığını bedellerini aklama” hatalarından 4’er yıldan 10’ar yıla kadar, 7 sanığın ise “Suç işlemek hedefiyle kurulan örgüte yardım etme” ve “Suçtan kaynaklanan malvarlığı pahalarını aklama” hatalarından 4’er yıldan 10’ar yıla kadar mahpusu talep ediliyor.

Bunun yanı sıra Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi, davanın 17 Mart’ta görülen celsesinde 48 sanıktan 28’inin evrakının davanın niteliği dikkate alınarak bu evrakların ayrılmasına ve yapılan yargılamada da 28 sanığın farklı başka beraatlerine karar vermişti.

sultanbeyli escort

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*