Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cezayir Cumhurbaşkanı Tebbun’u resmi merasimle karşıladı

Tebbun’un bulunduğu makam aracını, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önündeki caddede karşılayan süvariler, araca protokol kapısına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tebbun’u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ana giriş kapısında karşıladı.

Erdoğan ve Tebbun’un merasim alanındaki yerlerini almalarının akabinde, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülke ulusal marşları çalındı. Abdulmecid Tebbun, Muhafız Alayı Merasim Kıtası’nı, Türkçe “Merhaba asker” diyerek selamladı.

Merasimde, tarihte kurulan 16 Türk devletini temsil eden bayraklar ve askerler de yer aldı.

İki ülke heyetlerinin takdimi sonrasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Tebbun, merdivenlerde Türkiye ve Cezayir bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Baş başa görüşmeye geçen Erdoğan ve Tebbun, heyetler ortası görüşmelerin akabinde mutabakatların imza merasimine iştirak edecek ve ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tebbun onuruna resmi akşam yemeği verecek.

Merasimde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Lideri Metin Kıratlı ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*