Diplomasını yırtan tabip: Bakanın tweet atması sorunu çözmüyor

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde, çalıştığı özel tıp merkezinde darp edilen Dr. Şeyhmus Baraş, şüphelilerin salıverilmesi üzerine diplomasını adliye önünde yırttı. Dr. Baraş “Dün prestiji ile de çalıştığım tıp merkezine istifamı verdim” dedi. Tıp merkezinin sahibi ise, “SGK ile yaşanan sorunun hekimimiz ile hiçbir ilgisi yok. Fakat bu türlü bir darba maruz kaldı” diye konuştu.

Olay, 27 Haziran akşamı yaşandı. SGK, Dr. Şeyhmus Baraş’ın çalıştığı özel tıp merkezi ile muahedesini sonlandırdı, merkezin sigorta sistemini de kapattı. Gelen hastalar fiyatlı muayene edilmeye başlandı. Saat 22.00 sıraları bir çift çocuklarını tıp merkezine getirdi. Sigortadan yararlanamayan aile birinci olarak gişedeki işçi ile atıştı. Bu esnada Dr. Baraş, tıp merkezinin önünde diğer bir hasta ile sohbet ediyordu. Çocuğun babası da bu sırada kapının önüne çıktı. Baba, devlet hastanesine gideceklerini söylerken, Dr. Baraş’ın ayak üstü sohbet ettiği hasta “Gitmeyin, hekim beyefendi yardımcı olur” dedi. Bu esnada, teze nazaran çocuğun babası Dr. Baraş’a “Şunun kılığına bak hele bu nasıl doktor” diyerek öfkelendi.

‘DARP DEĞİL, LİNÇ EDİLDİM’

“Söylediğiniz çok ayıp” diyen Dr. Baraş bu andan sonra yaşadıklarını Halk TV’den Dinçer Gökçe’ye anlattı:

“Bir anda birkaç kişinin saldırısına uğradım. Tek başımayım ve kendimi müdafaaya çalışıyorum. Yaşadığım şey darp değildi. Linç edildim adeta. Bu durum 3-4 dakika sürdü. Birkaç kere yere de düştüm. Düşünün olay ile hiçbir ilgim yoktu. Beni en çok yaralayan ve meslek aşkımı elimde alan şey, bir kamu vazifelisi olan hâkimin, bu şahısları birebir gün içinde hür bırakması oldu.”

‘HEKİMLERİN BİR ORTADA OLMASI GEREKİYOR’

2017’de mezun olduğunu daha evvel Mardin Kızıltepe, İstanbul Beylikdüzü ve Konya’da misyon yaptığını anlatan ve 6 aydır Viranşehir’deki merkezde çalışan Dr. Baraş, “Sağlıkta şiddet artık sistematik bir hal almış. Bu 15-20 yıldır kesim modül yaşanan bir şey. Sıhhat sendikaları da bana ulaşmaya çalışıyor. Bundan sonra tabiplerin bir ortada olması gerekir. İnançlı çalışma ortamı olmadan çalışmak da mümkün değil” sözlerini kullandı.

‘ÖFKELİYİM FAKAT UMUTSUZ DEĞİLİM’

Daha evvel benzeri bir şiddeti Mardin Kızıltepe’de kamu hastanesinde yaşadığı şiddetin de vahim olduğunu anlatan Dr. Baraş, son yaşadığı olayın kendisinde yarattığı tesire ait ise “Öfkeliyim lakin umutsuz değilim” diye konuştu.

“Bakanımız nöbetçi cumhuriyet başsavcısı değil” diyen Dr. Baraş “Olması gereken sistemin işlemesi, maddelerin uygulanması… Yoksa, bu neviden her bir olay olduğunda bakanın bir tweet atması sorunu çözmüyor” tabirlerini kullandı. Ailesinde, kendisi dışında 3 kişinin daha sıhhat kesiminde olduğunu kaydeden Dr. Baraş “Bu olaydan sonra hepsi mesleğe karşı karamsarlık içinde” diyerek devam etti.

‘YAŞANAN SORUN İLE HEKİMİMİZİN BİR İLGİSİ YOK’

Dr. Baraş’ın çalıştığı Vimed Tıp Merkezi’nin sahibi Koçaili Kandemir ise, “SGK ile sıkıntımız da o gün yaşandı. Saat 16.00-17.00 üzere sistemden çıkarılmışız. Natürel o andan itibaren SGK ile sorunu çözmek de güç. Ben de şu an Ankara’dayım. Sorunu çözmek için geldim. Alışılmış, yaşanan teknik sorun ile tabibimizin hiçbir ilgisi yok. Hatta yardımcı olmaya çalışıyor. Bu bizi çok çok üzdü. Şüpheliler salıverilince de hekimliği bırakacağını söyledi” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*