Diyanet ’14 Mayıs sonrasına hazırlanıyor’ iddiası: ‘Saadet Partililer üst düzey makamlara atanıyor’

Diyanet İşleri Başkanlığı’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Mayıs’ta yapılacak seçimde üçüncü kez cumhurbaşkanı seçilmemesi göz önünde bulundurularak bir takım atamaların gerçekleştiği öne sürüldü.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, son dönemde özellikle Saadet Partisi’ne yakınlığıyla bilinen isimler Diyanet’te üst düzey makamlara atandı. Kurumda, bu atamaların ‘seçim sonrasına hazırlık’ niteliğinde olduğu yorumları yapılırken, bu yolla ‘muhalefetle iletişim kurulmasının hedeflendiği, böylece yumuşak bir geçişin sağlanabileceğinin öngörüldüğü’ kaydediliyor.

İki daire başkanlığına ve başkanlık müşavirliğine Saadet Partisi’yle ilişkisi bilinen isimlerin atandığı öne sürüldü. Söz konusu üç atamanın yanı sıra kurumda, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın en yakınlarından biri olarak bilinen ve Dini Yayınlar Genel Müdürlük görevi yalnızca üç gün süren Din İşleri Yüksek Kurulu üyesi Mustafa Irmaklı’ya da işaret ediliyor. Saadet Partisi’nin gençlik yapılanması Anadolu Gençlik Derneği’nin çok sayıda programına katılan Irmaklı’nın, dernekte ‘Milli Görüş ve Gençlik-Neden AGD?’ gibi çok sayıda eğitim verdiği biliniyor ayrıca AGD ile Erbaş’ın görüşmelerinde de yer alıyor. Irmaklı’nın, bu bağlantılarını kurumda içindeki atamalarda da kullandığı ve aracıolduğu da iddialar arasında.

Erbaş’ın da yakınında yer alan bazı isimlerin, Altılı Masa’da yer alan başta Saadet Partisi ve İYİ Parti olmak üzere muhalefet ile görüşme hazırlığında olduğu iddia ediliyor. Son dönemde İYİ Parti’ye yakın personel sayısının yükseldiği de kurumda konuşulanlar arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir