Diyanet İşleri Lideri Erbaş duyurdu: Hac süreçleri için yeni uygulama

Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, “9 Mayıs 2022 tarihinden itibaren hac tertip tercihi ve hac kesin kayıt süreçleri e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir” dedi.

Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Ali Erbaş, Başkanlığın konferans salonunda düzenlenen “Hac Süreçleri e-Devlet Kapısında” tanıtım programına katıldı. Programa Erbaş’ın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, Türksat Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok ve Diyanet İşleri Başkanlığı işçisi katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı, Dijital Dönüşüm Ofisi ve Türksat iş birliğinde geliştirilen entegrasyon sisteminin tanıtıldığı program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Burada bir de konuşma yapan Erbaş, teknolojinin tüm imkanlarını Diyanet hizmetlerinde kullanmaya uğraş ettiklerini, bu çerçevede Dijital Daire Başkanlığı kurduklarını açıkladı.

“SON 3 AYDA 15 MİLYON İMAJIMA ALDIK”

Bilhassa yeni kuşağın ilgisini çekebilen, gereksinimlerine hitap edebilen nitelikli yayınlar ve içeriklerle onları buluşturmak için çaba ettiklerini anlatan Erbaş, eğitim ve irşat hizmetleri alanında dijital teknolojilerden azami derecede istifade ettiklerini söyledi. Erbaş, Diyanet’in dijital hizmetlerine ait, “Son 3 ayda yalnızca yayın sitelerimizde 15 milyonu aşkın görüntülenme, E-kitap ve sesli kitap uygulamamızda 1 milyon civarında indirilme gerçekleştiğini görmüş olmaktan duyduğum memnuniyeti bilhassa tabir etmek istiyorum. Birebir biçimde toplumsal medyadan yapılan paylaşımlar milyonlarca izlenmiş durumdadır” dedi.

Hac ibadetinin müminler için en büyük ve en heyecanlı ibadetlerden biri olduğunu söz eden Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, “Bu bağlamda gerçekleştirdiğimiz değerli hizmetlerden biri de hac ve umre alanında müracaat takip ve gibisi iş ve süreçlerin dijital ortamlardan yapılacak, yapılabilecek hale gelmiş olmasıdır. Bu sahiden çok sevindiricidir” dedi.
Diyanet İşleri Başkanlığının hac ve umre hizmetlerine büyük bir ehemmiyet verdiğinin altını çizen Erbaş, hac tertibi yapan devletlerin bu hususta Türkiye’den örnek aldığını kendilerine söylediklerini belirtti.

“İŞLEMLERİN E-DEVLET ÜZERİNDEN YAPILMASINI SAĞLADIK”

9 Mayıs tarihi prestijiyle hac süreçlerinin artık e-Devlet üzerinden yapılabildiğini açıklayan Diyanet İşleri Lideri Prof. Dr. Erbaş, şunları söyledi:

“Başkanlığımız, hac ve umre ibadetleri ile ilgili bilgi edinmeden müracaata, süreçlerinin takibinden ibadetlerin ifasına kadar her alanda hizmet standartlarını her geçen yıl daha da üst düzeye çıkarmaktadır. İşte bunun bir örneği olarak vatandaşlarımızın hac ve umreye başvurup kayıt ve takip üzere işlerini e-Devlet üzerinden yapabilmelerini sağladık.

Bunun altyapısını ve programları oluşturduk. 22 Nisan 2022 tarihinden itibaren umre ve Kudüs ziyaretlerine ait kayıtlar e-Devlet kapısı üzerinden alınmaya başlanmış, hala kayıtlar bu biçimde alınmaya devam etmektedir. 9 Mayıs 2022 tarihinden itibaren de hac tertip tercihi ve hac kesin kayıt süreçleri e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir.”

“TEK ÇATI ALTINDA TOPLANDI”

Vatandaşların süreçlerini çarçabuk gerçekleştirebilmesi için e-Devlet hizmetini nasıl kullanacaklarını anlatan eğitim görüntülerinin da eklendiğini kaydeden Erbaş, tüm hizmetlerin hac süreçleri çatısı altında toplandığını vurgulayarak,

“Hac ön kayıt, kura sonuç, tertip seçimi, kesin kayıt süreçleri ile eğitim, aşı, pasaport, kutsal topraklara gidiş dönüş, otel bilgileri, kafile misyonlarına ait bilgilerin bulunduğu ek hizmetler, hac süreçleri çatısı altında tek bir hizmette toplanmıştır elhamdülillah.

Vatandaşımız e-Devlet Kapısı üzerinden hac süreçlerine girdiğinde hangi etapta buluyor ve hangi süreci gerçekleştirmek istiyor ise o menüden sürece başlayabilecektir” diye konuştu.
Erbaş, konuşmasını çalışmada emeği geçenlere teşekkür ederek sonlandırdı.

Çalışmanın paydaşlarından olan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin Lideri Koç ise şu cümlelere yer verdi:

“Her sene hac ve umre için binlerce vatandaşımız müracaat yapıyor. Birebir formda Kudüs’e gitmek için de binlerce vatandaşımız müracaatlar yapıyor. Artık bunların hepsini e-Devlet Kapısı’na almış durumdayız.

Bizler de bu kutsal seyahati daha da rahat bir hale nasıl getirebiliriz diyerek hac ve umre süreçlerimizi dijitalleştirdik ve e-Devlet Kapısı’na aldık.”
Programı günün anısına protokol iştirakçilerinin fotoğraf çekilmesiyle son buldu. (İHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*