Diyetisyenden tatil dönüşü beslenme teklifleri

Diyetisyen Deniz Tığlı Torun, tatil dönüşü yurttaşlara beslenme teklifinde bulundu.

Tatilde yaşanan fazla yeme içme sonucu alınan fazla enerjiyi dengeleyebilmek için kalori açığı oluşturmak gerektiğini belirten Diyetisyen Torun, “Bu kalori açığını yalnızca beslenme ile, yalnızca antrenman ile yahut hem beslenme hem de idman ile yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta dengelemek yahut zayıflamak ismine vücudu çok aç bırakmamak. Oluşturulan kalori açığı sıhhatinize ziyan vermeyecek, sizi fazla yemek yemeye yönlendirmeyecek kadar olmalıdır. Hasılı biraz denetimli ve dikkatli beslenmek gerekli.

Enerji pahası yüksek ve sıhhatsiz besin seçimlerinizi bir mühlet ertelemeniz tatil kaçamaklarınızı dengelemeye yardımcı olacaktır. Tatillerde ve mesken dışında konakladığımızda su tüketimini ihmal edebiliyoruz. Hem hareket hem sıcak hava hem de yetersiz su tüketimi sonucu bedende ödem oluşabilmekte. Oluşan bu ödemden kurtulmanın tek yolu kâfi su tüketmektir. Su tüketimine ek olarak ödem atıcı bitki çaylarından da faydalanabilirsiniz” diye konuştu.

BAĞIRSAK FLORASINA DİKKAT!

Bağırsak sağlının kıymetli bir husus olduğunu söz eden Torun, “Şehir değişikliğine ek olarak bir de beslenme alışkanlıklarımızın dışına çıktıysak floramıza muhtemelen ziyan verdik demektir. Bunu sindirim sistemi düzensizliği yahut şişkinlik üzere belirtilerden basitçe fark edebilirsiniz. Seyahat devrinde kullanmadıysanız seyahat sonrası bir mühlet probiyotik kullanarak bağırsak floranızı düzenlemeye takviye olabilirsiniz. Yeniden tatillerde düzensizleşen bir mevzu uyku nizamıdır.

Düzensiz ve yetersiz uyku metabolizmanıza ziyan verir, vücudunuzu yorar. Meskeninize ve rutininize döner dönmez uykunuzu düzenlemeyi ihmal etmeyin. Tatilden kilo almış olarak dönerseniz kesinlikle birkaç hafta boyunca haftalık olarak tartı takibinizi yapın. Kilo alımının fark etmeden devam etmesini önlemek için tart takibi çok değerlidir. Rutininize döndüğünüzde alınan kilo zaten gidecektir. Şayet tatil öncesi kilonuza inmediğinizi gözlemlerseniz sağlıklı bir beslenme programına başvurmayı ihmal etmeyin ki bu alınan kilo sizde kalıcı olmasın” biçiminde konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*