DSÖ: Bulaşıcı olmayan hastalıklar, bulaşıcı olanlardan daha ölümcül

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), bulaşıcı olmayan kanser ve diyabet üzere hastalıkların, bulaşıcı hastalıklara kıyasla daha ölümcül hale geldiğini bildirdi.

Örgütün yayımladığı raporda, bulaşıcı olmayan kalp ve akciğer hastalıklarıyla kanser ve diyabet üzere hastalıklar nedeniyle meydana gelen vefatlar incelendi.

Rapora nazaran, kanser, diyabet ve kronik teneffüs hastalıkları yılda 41 milyon kişinin hayatına mal oldu. Ayrıyeten 2019’da bulaşıcı olmayan hastalıklar nedeniyle 70 yaş altı 17 milyon kişi vakitsiz hayatını kaybetti. Ölümlerin yüzde 86’sı düşük yahut orta gelirli ülkelerde görüldü.

Bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklı can kayıplarının, bulaşıcı hastalıklara oranla daha yüksek olduğu gözlemlendi.

Raporda tabirlerine yer verilen DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Bulaşıcı olmayan hastalıkların oluşturduğu tehditlerin gerçek boyutu, bu raporla bir defa daha anlaşılmıştır.” tabirini kullandı.

​​​​​​​Ghebreyesus, bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için tüm dünyada uygulanabilen masrafsız yolların bulunduğuna dikkati çekerek, tedbirler alınmazsa bu çeşit hastalıkların yüzyılın en büyük tehlikesi haline gelebileceği ikazında bulundu. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*