Dünyanın gözü ‘EBİS’te

DUYGU ERDOĞAN – Beton numunelerinin elektronik ortamda takibi sayesinde betondaki hata, kayıp ve kaçak oranlarının sıfırlanması sağlanıyor. Yapıların afetler karşısında can ve mal güvenliğini koruyacak şekilde üretilmesinde öncelikle beton kalitesinin izlenmesi amacıyla geliştirilen EBİS; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2018 yılında geliştirilen yerli ve milli bir sistem olarak dünyada sadece Türkiye’de kullanıyor. Sistemin başarılarını takip eden ülkeler de bakanlıkla görüşmeler yaparak, ülkelerinde uygulamak için talep iletiyor. Bu kapsamda Azerbaycan, Özbekistan, Arnavutluk, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden EBİS’i uygulamaya yönelik taleplerin geldiği ifade ediliyor.

280 bin inşaattan numune

EBİS ile 10 Ağustos 2022 tarihine kadar 279 bin 651 inşaattan 22 milyon 41 bin 317 adet taze beton numunesi alınarak incelemeye tabi tutuldu. Sistemin hayata geçirildiği günden bu yana yüzde 99.45’lik yüksek bir başarı yakalandığı belirtildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, betonun yapısına göre kullanılacak farklı tip, model ve özelliklerdeki Radyo Frekansı ile Tanımlama Teknolojisi (RFID) çipler hayata geçirildi. AselsanNet tarafından yüzde 100 yerli ve milli RFID Okuyucular yapılarda denetimi üst seviyeye taşıyor. Açıklamada, Türkiye’de bu zamana kadar üretimi olmayan RFID etiketlerin üretimine 7 Nisan 2020’de başlanarak, birçok sektörde kullanım yeri bulan bu teknolojinin yerlileştirildiği ve millileştirildiği ifade edildi.

Ödüllü proje

EBİS, 2019 yılında Avrasya İnşaat Mimarlık Mühendislik ve Tasarım Proje Festivali’nde İnovasyon Ödülü, 2019 yılı Türkiye Marka ve Kariyer etkinlikleri haftası kapsamında yılın E-Dönüşüm Projesi, 2020 yılında Türkiye Bilişim Derneği’nce düzenlenen 2020 Bilişim Ödülleri arasından Kurumsal Süreçlerde Fayda ödüllerine layık görüldü.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*