Ebeveynlere “çocukları bilgi ve marifetlerini geliştirecek oyun ve uygulamalara yönlendirmeleri” önerisi

Eraslan, Covid-19 salgınından sonra çocukların dijital alışkanlıklarının değiştiğini, meskende daha çok sanal ortamda oyun oynadıklarını, toplumsal medyada vakit geçirdiklerini söyledi.

Çocukların salgın devrinde edindikleri bu alışkanlıkları devam ettirdiklerini vurgulayan Eraslan, “Örneğin tehlikeli dijital oyunlar. Oyunlar şiddet öğreten, bireyleri, çocukları şiddette karşı duyarsızlaştıran bir özelliğe sahip. Anne ve babaların bilhassa çocukların oyun alışkanlıklarına dikkat etmeleri gerekmektedir” dedi.

Eraslan, çocukların salgın periyodunda toplumsal medyada geçirdikleri müddetin de uzadığına işaret ederek, “Özellikle toplumsal medyada çocukların çok değişik görüntüler çekip, bu görüntüler üzerinden beğenme ve takdir alma isteklerinin arttığını görmekteyiz” diye konuştu.

Sosyal medyada çok dikkat edilmesi gereken bir öteki konunun ise canlı yayın uygulamaları olduğunun altını çizen Eraslan, şu değerlendirmede bulundu:

“Canlı yayınlar editöryal süreçten geçmiyor. Akla gelen ve gelmeyen her türlü yayın orada yapılıyor. Anne ve babaların tekrar bu süreçte çocuklarının toplumsal medya alışkanlıklarına dikkat etmeleri ve bunlara dönük uyarmaları gerekmektedir. ‘Sosyal mühendislik’ ismi verilen, tanımadıkları şahısların bilgilerini alarak yapılan dolandırıcılık prosedürleri var. Örneğin, ‘Dayının ismi, soyadı nedir?’ diye sorulan bir soruya verilen karşılık, annenin kızlık soyadıdır. Çocuklar toplumsal medyada yahut konuşmalı oyun platformlarında böylesi bir çok durumlarla karşı karşıya gelmektedir. Birinci evvel bunu engellememiz gerekmektedir.”

Eraslan, yaz tatilinin, yaz saatlerinin değerli vakitler olduğunu ve elbette çocukların bu periyotta dinleneceğini belirterek, “Günü planlamak çok kıymetli. ‘Dijital dünyadan büsbütün kopsunlar’ demiyoruz. Denetimli bir halde çocukların bilgi ve maharetlerini artıracak oyunlar, uygulamalar ve sitelere girmelerini önermekteyiz. Yasaklamak, engellemek ve bir ceza üzere bunları kullanmak, çocukları bu işe daha çok motive etmektedir” sözlerini kullandı.

“DİJİTAL DOLANDIRICILARIN EN ÇOK KULLANDIKLARI ALANLARDAN BİRİSİ TOPLUMSAL MEDYADIR”

Çocuklarla kaliteli vakit geçirmek, onlara rehberlik yapmak ve mümkünse de tabiatta eğitici oyunlar oynamak gerektiğine dikkati çeken Eraslan, “En azından bir spor koluna çocukları yönlendirmemiz gerekiyor. Devletin ortaya koyduğu çeşitli kurslarda çocukları motive edici ortamların sağlanması gerekmektedir. Çocukları odalarında tablet ve cep telefonları ile yalnız bırakmayalım zira o dünyanın yararlı olduğu kadar, ziyanlı boyutu var” dedi.

Eraslan, toplumsal medyada yapılan bir davranışın binlerce kişi tarafından görüldüğünü ve orada da kaldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Sosyal medya tıpkı vakitte büyük bir arşiv. Çocuklarımızın toplumsal medya üzerinden bilgilerine dönük davranışları, sonra fiziki olarak birbirlerine karşı müdahalelere yol açabilmektedir. Dijital dolandırıcıların en çok kullandıkları alanlardan birisi toplumsal medyadır. Oradan alınan bilgiler ebeveynlerinin banka hesaplarının boşaltılmasından tutun da konutlarının soyulmasına kadar birçok izi çocuklar verebilir.”

Dijital güvenliğin değerine işaret eden Eraslan, “Dijital güvenlikte en hassas ve en zayıf halka insan faktörüdür. Eğitim ve bilinçlendirme anne, baba ve çocuğa dönük yapılmalıdır” diye konuştu.

Eraslan, toplumsal medyada insanların uzun vakit geçirdiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Bir kişi günde 3 saat 10 dakika toplumsal medyada vakit geçiriyor. Biz toplumsal medyayı seven bir toplumuz. Biz, ‘sosyal medya sosyolojisi’ üzerine bir kitap yayımladık. Kitapta bunları anlatıyoruz. Çok büyük avantaj olan toplumsal medyayı, avantajlı kullanmanın yollarını toplumun tamamına öğretmeliyiz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*