EMEP Genel Lideri Akdeniz: Çalışmalarda üçüncü seçeneği örgütlüyoruz

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Türkiye Emekçi Partisi (TİP), Emek Partisi (EMEP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), İşçi Hareket Partisi (EHP), Halkevleri (HE) ve Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) oluşturduğu 7 siyasi güç ortak uğraş vurgusuyla aldıkları toplantı ve konferanslarla çalışmalarını sürdürüyor. ‘Temel problemlerine karşı ortak mücadele’ yürütme kararı alan 7 parti ve oluşum, önümüzdeki günlerde uğraş programı çerçevesinde “İlkeler manzumesi” yayınlayacak.

EMEP Genel Lideri Ercüment Akdeniz, şimdiki siyaset ve önümüzdeki periyot çaba sınırlarına dair Mezopotamya Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu. “Bizim 7 parti ve örgütle kuruduğumuz ittifak şu an bir gayret ittifakı. Bunun bir seçim ittifakına dönüşmesi için kapsamlı bir prensipler birliğine gereksinim var. Bunun için ise çalışmalar yürütülüyor” diyen Akdeniz, masanın genişlemesi için çalışmalarına devam ettiklerini belirtti.

‘HERKESTE BİR ARAYIŞ VAR, TABANDA BİRLİK İSTEĞİ ÇOK KUVVETLİ’

Siyasi partilerin maksatları doğrultusunda çalışmalara devam ettiklerini tabir eden Akdeniz, yaklaşık 4 aydır birçok vilayette halk toplantıları yaptığını belirtti. Yaptıkları toplantılara başta inanç örgütleri olmak üzere birçok kesitinde bu toplantıya katıldığını tabir eden Akdeniz, toplantılardaki müşahedelerini şöyle açıkladı: “Herkeste bir arayış var. Herkes ‘Birleşin artık’ diyor. Böylesi güçlü bir talep de var. Tabanda birlik isteği çok güçlü. Bu isteğin daha da güçlenmesi gerekiyor. Çalışmalarda ‘üçüncü seçeneği’ örgütlüyoruz. 7 siyasi partinin bir ortaya gelmesi toplumda çok karşılık buldu.”

‘ERKEN SEÇİM İHTİMALİNİ ÇOK GÖRMÜYORUZ’

Erken seçim tartışmalarını pahalandıran Akdeniz, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ne diyor nizam siyaseti ‘Erken seçim istiyoruz. Seçimi bekleyin. Seçim olacak sizi kurtaracağız’ diyor. Biz bu türlü yapmak istemiyoruz. Zira bu halkı aldatmak olur. Bakın biz EMEP, HDP ve TİP seçimlere tek başımıza seçimlere girme yeterliliğine sahibiz. Seçimlere giremeyen fakat bir arada hareket ettiğimiz başka parti ve örgütlerle aslında dostuz. Bir arada hareket ediyoruz. Biz seçimlere hazırız. Bizim daha evvel seçim deneyimimiz var, ittifak deneyimimiz var. Bu açıdan ‘Aman geç kalıyoruz, seçimi kaçıracağız’ üzere kanılara halkımız düşünmesin, rahat olsun. Bizim rotamız çabayı sağlam tabana oturtmak ve prensiplerde güçlü bir birlik sağlamak. Biz bu çalışmaları erken seçim geliyor diye rafa kaldıramayız. Erken seçim ihtimalini zati çok görmüyoruz. İktidar şuan erken seçime gidebilecek bir konum yakalayamadı zira enflasyon çok yüksek.”

‘BU YAN YANA DURMA DÖNEMİDİR’

İktidarın HDP’ye yönelik sürdürdüğü “siyasi” operasyonlarına değinen Akdeniz, iktidarın bu yolla tüm toplumsal muhalefete gözdağı vermeye çalıştığını aktardı. İktidarın mümkün seçimlere kadar ülkede İnanılmaz Hal (OHAL) havası yaratmaya çalıştığını da aktaran Akdeniz, “Kim bu baskılara sessiz kalırsa seçimlerden de yenilgiyle çıkacaktır demektir. Biz ittifak güçleri olarak bu operasyonlar kime uygulanırsa onun yanında yer alacağız. Bakın biz Kemal Kılıçdaroğlu’na Çubuk’ta linç teşebbüsü olduğunda çabucak ‘yanındayız’ dedik, Canan Kaftancıoğlu’na siyasi yasak geldiğinde yeniden ‘yanınızdayız’ dedik. Onun için bugün CHP’nin ve toplumsal demokratların birebir davranışı HDP’ye de göstermesi gerekli. Bu devir yan yana durma periyodudur. İktidar HDP’yi kriminalize ederek, hatalıymış üzere bir hava yaratarak bir kapatma tehdidi oluşturuyor. Bu operasyonlar hem bizim oluşturmaya çalıştığımız ittifaka yönelik hem de Kürt halkına yöneliktir. Biz onlara en güçlü takviyesi vereceğiz” dedi. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*