EPDK’dan Isparta’daki elektrik kesintileri için tarihi ceza

Güç Piyasası Düzenleme Kurumu; Isparta yaşanan elektrik kesintilerine yönelik Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi ile ilgili soruşturma sürecini tamamladı.  
Ve soruşturmadan ilgili şirkete yönelik tarihi nitelikte ceza çıktı.

ŞİRKETİN ZORLAYAN SEBEP TALEBİ KABUL EDİLMEDİ 

Açılan soruşturma sonucunda Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nin gerekli güzelleştirme, yenileme ve kapasite artırımı yatırımlarını vaktinde yapmayarak bölgedeki elektrik dağıtım hizmetinin niteliğini ve kalitesini kabul edilemeyecek seviyede düşürdüğü tespit edildi. Akdeniz Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi hakkında Kanun’un 16 ncı unsurunda öngörülen 1 milyon 618 bin 333 TL idari para cezası verildi. 

Bu cezaya ek olarak Akdeniz EDAŞ merkezinde icra edilen kontroller esnasında şirket kayıtlarını kontrole hazır bulundurmaması ve gereksinim duyulan bilgi ve dokümanları vaktinde sunmaması ile ilgili olarak da 1 milyon 618 bin 333 TL fiyatında idari para cezası uygulanmasına karar verildi. Böylelikle toplam ceza 3 milyon 236 bin 666 TL’ye ulaştı.

MAĞDUR OLAN TÜKETİCİYE REKOR TAZMİNAT

Hatırlanacağı üzere EPDK; güç kesintilerine maruz kalan kullanıcıların mağduriyetini bir ölçüde de olsa telafi edebilmek için -Elektrik Piyasasında Dağıtım Ve Perakende Satış Faaliyetlerine Ait Kalite Yönetmeliği uyarınca- elektrik dağıtım şirketlerini kesinti tazminatı ödemekle yükümlü kılmıştı. Soruşturma kapsamında Isparta’daki tüm kesinti kayıtları ayrıntılı olarak incelendi ve 2022 yılı Şubat ayında 10 saat ve üzerinde gerçekleşen 19 adet uzun müddetli kesintiden 27 bin 850 abonenin etkilendiği tespit edildi.  
Bu sebeple Akdeniz Elektrik Dağıtım A.Ş. kelam konusu uzun müddetli kesintilerden etkilenen mesken abonelerinin her birine 108,96 TL, başka abone kümelerine ise temas mutabakat gücüne bağlı olarak 1307,52 TL’ye kadar değişen fiyatlarda olmak üzere toplam 15 milyon 583 bin 459 TL meblağında uzun müddetli kesinti tazminatı ödeyecek.

KESİNTİLER, ŞİRKETİN SİSTEM İŞLETİM GELİR TAVANINI DA ETKİLEYECEK 

İlgili şirkete yönelik cezalar bunlarla da sonlu kalmayacak. Ayrıyeten bilindiği üzere Dağıtım Faaliyeti Kalite Faktörü Uygulaması kapsamında öngörülen ödül-ceza sistemi çerçevesinde elektrik dağıtım şirketlerinin tedarik sürekliliği performansındaki güzelleşmeler ilgili şirketin kalite faktörü puanına ve nihayetinde tarifesine olumlu tesir ederken aksi bir durum ise olumsuz tesir ediyor. Isparta’daki kesintiler de ilgili şirketin; tedarik sürekliliği performansı üzerindeki olumsuz tesirleri hesaplanarak tarife düzeneği içerisindeki sistem işletim gelir tavanına yansıtılacak

YILMAZ: “TÜKETİCİYİ MAĞDUR EDEN BUNUN BEDELİNİ ÖDER”  

Mevzuyu pahalandıran EPDK Lideri Mustafa Yılmaz; Isparta’daki kesintiler konusunun yasal soruşturma süreci beklenmeden çabucak bir siyasi gerece dönüştürüldüğünü ve bunun yanlışsız bir yaklaşım olmadığını vurguladı. EPDK’nın birinci günden itibaren süreci yakından takip ettiğini ve soruşturma sürecini sessizce yürüttüğünü belirten Yılmaz: “Hep söylüyoruz tüketiciyi mağdur eden bunun bedelini öder. Burada da o denli oldu” dedi.
EPDK Lideri şunları kaydetti: 

 “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu yasalar ve yönetmeliklerle hareket eden bir kurumdur. Siyasi değerlendirmelerin daima dışında kalmaya uğraş ediyoruz ve işimize bakıyoruz.  Soruşturma sürecimizi de bu hassasiyetle ve titizlikle yürüttük.  Savunmaları aldık… Gerekli incelemeleri ve değerlendirmeleri yaptık. Elbette bu yasal süreç biraz vakit alıyor. Soruşturma sonucu Heyetimizin aldığı bu karar tüketicilerimize yönelik hizmet kalitesindeki düşüklük sebebi ile bir dağıtım şirketine verilmiş en büyük ceza. Umuyorum kesimimiz de gereken bildirisi alacaktır. Kurum olarak, tazminat ödeme süreçlerinin eksiksiz bir biçimde yürütülüp yürütülmediğini de yakından takip edeceğiz”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*