Erdoğan, Gezi’de ‘camilerin yakıldığını’ tez etmişti, soruya yanıt gelmedi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Erdoğan’ın kelamları üzerine CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, “Hangi vilayette hangi mescitlerin yakıldığı” hakkında bilgi istedi. Resmi müracaatın üzerinden yaklaşık 1.5 ay geçmesine rağmen hâlâ karşılık gelmedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, 4 Haziran’da Ankara’nın Kızılcahamam ilçesindeki bir otelde düzenlenen AKP 30. İstişare ve Kıymetlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Seyahat olaylarında sokakların ateşe verildiğini, devletin otobüslerinin, yurttaşların dükkânının yakıldığını söyledi. Erdoğan, “Bütün bunlar olurken, bunları savunan zihniyetten hiçbir şey olmaz. Polis araçlarımız, mescitlerimiz yakıldı. Bu kendini bilmezler tarafından işgal edildi” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, CİMER’e, “Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan, 4 Haziran 2022 tarihli konuşmasında, 2013 Seyahat olaylarında mescitlerin yakıldığını söylemiştir. Bu olaylar sırasında hangi vilayette hangi mescitler yakılmıştır? ” sorusunu yöneltti. Bulut, müracaat sürecini paylaştı.

YANIT GELMEDİ

Buna nazaran, 6 Haziran’da internet üzerinden müracaat alındı. 10 Haziran’da CİMER tarafından İçişleri Bakanlığı’na sevk edildi. Tekrar 10 Haziran’da CİMER tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na da gönderildi. 4 Temmuz’da Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından cevap yazıldı.

6 Temmuz prestijiyle karşılıkta, “CİMER müracaatınız kıymetlendirilmek üzere sürece alınmıştır” denildi. CHP Adana Milletvekili Bulut, 6 Haziran’da müracaat yapılmasına rağmen hâlâ diğer bir karşılık gelmediğini söyledi.

“DEVLET BU SORUYU YANITLARSA ERDOĞAN’IN KELAMLARININ GERÇEK OLMADIĞI ORTAYA ÇIKACAK”

Bulut, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daima emsal tabirler kullandığına dikkat çekti. Seyahat olayları sonrasında, “Camiye ayakkabıyla girdiler, içki içtiler. Manzaraları cuma günü yayımlayacağız. Bütün manzaralar elimizde” dediğini lakin o manzaraların hiçbir vakit yayımlanmadığını belirten Bulut, “Çünkü o denli bir imaj yok. Bir ay evvel ‘Camiler yakıldı’ telaffuzunu tekrarladı. Biz de CİMER üzerinden ilgili kurumlara sorduk.

Bir ay geçti hâlâ bir karşılık gelmedi. İçişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı’na, Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Vilayet Müftülüğü’ne topu attı. İstanbul Vilayet Müftülüğü yanıt vermek istemeyince bu kere de Diyanet İşler Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü’ne, Emniyet Genel Müdürlüğü de İstanbul Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne tıpkı evrakı gönderdi.

Devlet seferber oldu, yakıldığı argüman edilen camiyi arıyor. Aslında devlette hiçbir kurum bu soruyu yanıtlamak istemiyor. Zira yanıtlarlarsa Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kelamlarının hakikat olmadığı ortaya çıkacak. Aslında bu sorunun karşılığını Erdoğan ve ilgili kurumlar dahil herkes biliyor. Seyahat’te cami yakılmadı. Seyahat bu ülkenin en barışçıl protesto gösterisi olarak tarihe geçmiştir” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*