Erdoğan İran’da! Reisi ve Hamaney’le görüştü: Bu hepimizin ziyanına olur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyarette bulunduğu İran’da, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi tarafından resmi merasimle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, Sadabad Sarayı’ndaki merasim alanına gelişinde Reisi karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Reisi’nin merasim alanındaki yerlerini almalarının akabinde, iki ülke ulusal marşları çalındı.

Tören kıtasını selamlayan Erdoğan ve Reisi, daha sonra tokalaşarak gazetecilere poz verdi.

ERDOĞAN VE REİSİ 1.5 SAAT GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi, daha sonra baş başa gerçekleştirecekleri görüşmeye geçti.

İki önderin basına kapalı gerçekleşen ve yaklaşık 1.5 saat süren görüşmesi sona erdi.

ERDOĞAN HAMANEY’LE GÖRÜŞTÜ

İran’ın başşehri Tahran’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Reisi’yle görüşmesinin akabinde, İran dini önderi Ayetullah Hamaney ile bir ortaya geldi.

Görüşmeye dair birinci imgeler, Hamaney’in ofisinden paylaşıldı.

HAMANEY: OPERASYON BÖLGENİN ZİYANINA OLUR

Al Jazeera’de yer alan habere nazaran; görüşmede Hameney Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “Türkiye’nin ve hudutlarının güvenliğini, kendi güvenliğimiz olarak görüyor, terörle gayrette Türkiye ile işbirliği yapıyoruz.

Suriye’nin kuzeyine yapılacak bir askeri operasyon katiyen Türkiye’nin, Suriye’nin ve bölgenin ziyanına olacak.

Suriye’nin birliğini korumak kıymetli. Herhangi bir askeri aksiyon terörist kümelerin faydasına olur” dedi.

Tahran idaresi daha evvel de emsal açıklamalar yaparak; Türkiye’nin terörle uğraşına takviye verdiklerini belirtmiş lakin mümkün Suriye harekatına karşı olduklarını söylemişti.

YÜKSEK İŞBİRLİĞİ TOPLANTISI SONA ERDİ

Hamaney’le görüşme sonrası; Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Reisi başkanlığında, Türkiye-İran Yüksek Seviyeli İşbirliği Kurulu’nun 7’nci Toplantısı yapıldı. Sadabad Sarayı’nda basına kapalı gerçekleşen toplantıya, Türkiye ve İran’dan heyetler katıldı. Toplantının akabinde Erdoğan ve Reisi, iki ülke ortasında imzalanacak mutabakatların imza merasimine katılarak, ortak basın toplantısı düzenleyecek.

ERDOĞAN’IN İRAN TEMASLARINA KİMLER EŞLİK EDİYOR?

Erdoğan’ın İran ziyaretine; Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Güç ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ulusal İstihbarat Teşkilatı (MİT) Lideri Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da eşlik ediyor.

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*