Erdoğan: NATO’nun en kıymetli beş ortağından biriyiz

Birleşmiş Milletler 77’inci Genel Konseyi çerçevesinde ABD’nin New York kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rockefeller Plaza’da düzenlenen Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) yemeğinde konuştu.

“Nüfusu 95 milyonu bulan bir ailenin mensuplarıyız”

DHA’nın aktardığına nazaran; Erdoğan konuşmasında şu açıklamalarda bulundu:

“Burada şunun altını bilhassa çizmek istiyorum. Hepimiz, yurtdışında yaşayanlarla birlikte nüfusu 95 milyonu bulan büyük bir ailenin mensuplarıyız. Sizler öteki aidetleriniz yanında Türkiye’nin Amerika’daki gönül elçileri, milletimizin bu topraklardaki temsilcilerisiniz. Amerika’da Türkiye’ye ve Türk insanına yönelik artan ilgide sizlerin farklı alanlarda elde ettiği muvaffakiyetlerin çok değerli hissesi bulunuyor. Ülkem ve milletin ismine, sizlerin şahsında tüm vatandaşlarıma buradan teşekkür ediyorum.”

“Asimilasyona karşıyız, entegrasyondan yanayız”

“Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan insanlarımızla bir ortaya gelişimizde sık sık vurguladığım bir konu var. Biz asimilasyona ne kadar karşıysak entegrasyonu da o derece kuvvetli bir formda destekliyoruz. Bizim ahenk ve entegrasyon anlayışımız vatandaşlarımızın kendi kültürlerine, kendi bedellerine sahip çıkarak içinde yaşadıkları toplumların hayatına faal olarak katılmaları, bütünleşmeleridir.”

“Amerika Birleşik Devletleri’nde yürüttüğünüz çalışmalarda sizlere daime takviye vermeye hazır olduğumuzu bir sefer daha tekrarlamak istiyorum.”

Türkiye aykırısı lobilerle gayret çağrısı

“Hayat maalesef boşluk kabul etmiyor. Bizim ihmal ettiğimiz her alan diğerleri tarafından dolduruluyor. Bu boşlukları da birden fazla vakit ülkemize ve milletimize yönelik hasımlık besleyen çevreler -ki bunları biliyorsunuz- örgütler ve lobiler istismar ediyor. Türk-Amerikan münasebetlerini zehirlemek maksadıyla hareket eden çıkar kümelerini ve faaliyetlerini sizler aslında görüyorsunuz. Hukuk ve tarih, bilhassa bu gerçeklerden uzak argümanlar yoluyla Türkiye’yi maksat alan faaliyetlerin akim bırakılması büyük ehemmiyet arz ediyor. Milletimiz hakkında gerçeklerin gerek Washington’da gerek eyaletler seviyesinde daha yeterli idrak edilmesini sağlamak hepimizin ortak vazifesidir.”

“Amerikalı dostlarımız, teröristleri Türk adaletine teslim etmeli”

“Terörün kanlı gölgesini bölgemizin üzerinden kesinlikle kaldıracağız. Amerikalı dostlarımızın PKK/YPG ve FETO ile uğraşımızda müttefiklik ruhuna yakışır formda işbirliği içinde hareket etmesini bekliyoruz. FETO ele başının ve örgüt mensuplarının Türk adaletine teslim edilmesi için Amerikan makamları nezdindeki girişimlerimizi titizlikle yürütüyoruz. 15 Temmuz gecesi 252 insanımızı alçakça katleden, Meclisimize bomba atan, demokrasimize kasteden bu yapının mahşeri vicdanla birlikte hukuk önünde de mahkum olması gerekiyor. Sizlerin de bu terör örgütlerinin gerçek yüzlerini mümkün olan her platformda anlatmayı sürdüreceğinize inanıyorum. Nefret telaffuzlarının bilhassa de İslam düşmanlığının ve Müslümanlara yönelik ön yargıların dünya genelinde artığını müşahede ediyoruz.”

“Türkiye’nin pozisyonu çok âlâ anlaşılmalı”

“Amerikalı dostlarımızdan beklentimiz dinimizi terörle birebir paranteze alan çarpık zihniyete ve Müslümanlara yönelik nefret aksiyonlarına karşı güçlü önlem almalarıdır. Türkiye ve ABD’nin iki güçlü stratejik ortak ve 70 yıllık müttefik olarak ortalarında çözemeyeceği hiçbir sorun yoktur. Biz NATO’da bir arada miyiz, beraberiz. NATO’nun en değerli birinci beş ortağından bir tanesi de Türkiye’dir. Gerek havada gerek kara gücünde bütün bu takviyeleri veren en değerli ülkelerden birinci beş ülkeden bir tanesi Türkiye’dir. Öyleyse Türkiye’nin pozisyonu çok uygun anlaşılmalı, yeterli bilinmeli ve kararlar, adımlar buna nazaran atılmalıdır. Ulusal güvenliğimizi ilgilendiren sıkıntılarda birtakım görüş ayrılıkları yaşasak da birçok bölgesel, global sorunda benzeri tavırlara sahibiz.”

“Başkan Biden ile görüşmelerimizde ülkelerimiz ortasındaki dostluk ve işbirliğinin güçlendirilmesi ve derinleştirilmesi konularında mutabık kaldık.”

“Önümüzdeki süreçte, Amerika’yla işbirliğimizi ortak çıkarlar temelinde geliştirirken aramızdaki meseleleri çözebilmeyi ümit ediyorum. Tabi yakın eşgüdüm ve işbirliğine sahip olduğumuz mevzulardan biri de tüm dünyayı etkileyen Ukrayna Krizi’dir. Güçlü ve muteber bir NATO müttefiki olarak attığımız bu adımlardan verdiğimiz dayanak hepinizin malumudur.”

“Tarım koridorunda değerli adımlar attık”

“İstanbul Sözleşmesi’yle tarım koridoru konusunda attığımız adımlar, gelişmiş ülkeleri değil az gelişmiş ülkelerin yahut da yoksul ülkelere karşı Türkiye’nin tarım koridorunda attığı adım herkesin takdirini toplamaktadır.”

“Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesi gayesiyle BM ile yürüttüğümüz çabalar sonucunda sağlanan İstanbul Mutabakatı, bu gayretlerin en somut örneğidir.”

“Mültecileri denizzde boğan bir Türkiye yok”

“Mültecileri Ege’de, Akdeniz’de, denizde boğan bir Türkiye yok. Tam bilakis onları denizden toparlayan bir Türkiye var.”

“2002 ile 2022 Türkiye’si ortasında dağlar kadar fark var”

“Akıl ve vicdan sahibi herkes 2002’nin Türkiye’si ile 2022’nin Türkiye’si ortasında dağlar kadar fark olduğunu kabul edecektir. Bugün bölünmüş yollarıyla, otobanlarıyla, süratli tren çizgileriyle, tünelleriyle, havaalanlarıyla, Marmaray’ı, Avrasya Tüneli, köprüleriyle ulaşım altyapısını tamamlamış bir Türkiye var.”

“2023 seçimlerine büyük kıymet veriyoruz. Yurtdışındaki siz vatandaşlarımızın da oy kullanacağı bu tarihi seçimlerin tam manasıyla bir ulusal irade şölenine dönüştürmek isteğindeyiz.”

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*