Haftalık Bitcoin Fiyatı Tahmini Çıktı: Beklentiler Ne?

Bitcoin fiyatı kritik bir psikolojik seviyenin altında seyrettiği için yükseliş ivmesi belirtisi göstermiyor. Bu alım baskısı eksikliği, BTC’nin 2023’ün 1. çeyreğindeki etkileyici rallisinin ardından yaşanan tükenmenin bir sonucu olabilir. Bu arada, ufukta iki büyük makroekonomik olay var. Traderlar muhtemelen en olası sonuç yönünde pozisyon alacaklar. Analistler, bu veriler ışığında BTC’nin teknik resmini yorumluyor.

Bitcoin teknik verileri ne gösteriyor?

Kripto analisti Akash Girimath, Bitcoin teknik göstergelerini şu şekilde açıklıyor. Bitcoin fiyatı, 30.000 dolardan 27.200 dolara düşen son düşüşünün ardından yükseliş trendini sürdüremedi. Boğalar BTC’yi tekrar yukarı çekmeye çalışsa da, 29.630 dolardan 30.480 dolara kadar uzanan ayı traderlar, çok fazla satış baskısıyla karşılaştı. İki başarısız girişimin ardından, Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, BTC şu anda 29.200 dolar civarında seyrediyor.

Yatırımcılar bir konsolidasyon ya da Pazartesi gününün en düşük seviyesi olan 26.933 doları süpüren yavaş bir düşüş bekliyor. Ayılar ısrarcı olursa, Bitcoin fiyatının 26.555 dolar ile eşit düşük seviyelerin altında kalan satış durdurma likiditesini hedef almasını sağlayabilirler. Uzun vadeli birikim için ideal Bitcoin fiyat hedefi 25.175 dolar ve 23.966 dolardan 22.139 dolara uzanan Adil Değer Boşluğu (FVG) olacaktır.

BTC 1 günlük grafik

Makroekonomik olaylar ve Bitcoin fiyatı üzerindeki etkileri

BTC ile S&P 500 arasındaki tarihi bir korelasyon var. Bu nedenle, Federal Reserve’in kararları, Bitcoin fiyatı üzerinde önemli bir etkiye sahip oluyor. Ancak bu korelasyon Ocak ayındaki 0,87’lik zirvesinden Nisan’da 0,36’ya kadar keskin bir düşüş gösterdi.

BTC ve S&P 500 korelasyon grafiği

Fed’in 2023’ün ikinci çeyreğinde alacağı faiz kararı muhtemelen 25 baz puanlık bir artışa sahne olacak. Böylece Fed, faiz oranını %5’ten %5,25’e çıkaracak. Eğer Fed bu plandan sapar ve 25 baz puandan daha fazla bir artış önerirse, bu daha güçlü bir ABD Doları anlamına gelecek bir şahin bir duruş olacaktır. Bu da borsanın ve Bitcoin fiyatının düşmesine neden olacaktır.

Bu nedenle, yatırımcıların bu makroekonomik olayın getirebileceği dalgalanma nedeniyle önümüzdeki hafta Bitcoin fiyatıyla işlem yaparken dikkatli olmaları gerekiyor. Ayrıca 3 Mayıs’taki faiz kararına ek olarak, 9 Mayıs’taki istihdam raporu veya Tarım Dışı İstihdam (NFP) ve 10 Mayıs’taki Enflasyon oranı, volatilite yatırımcıları için izlenmesi gereken bir başka olay olacak.

Bitcoin fiyatı “Mayıs’ta sat ve git” atasözünü somutlaştıracak

Kripto analisti Filip L ise, farklı bir perspektiften bakıyor. BTC’nin 30.000 doların üzerine çıkmasıyla Bitcoin fiyatı bu hafta başında boğaları heyecanlandırdı. Ne yazık ki, bu iyi haberin haftanın ilerleyen günlerinde bir önemi kalmadı. Böylece BTC 29.000 doların alt sınırına yaklaşarak, bu seviyeye veda etmeye başladı. Haftalık grafik, düşük dipler ve düşük tepe noktalarıyla net bir düşüş eğilimi ortaya koyuyor. Ancak, ayıların burada iş başında olduğunu teyit etmesi dışında hala endişe edecek bir şey yok.

BTC’nin ileriye dönük olarak çok önemli olacak bir unsuru var. Bu da hafta boyunca düşüşü 27.060 dolar civarında yakalayan 55 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA). Bitcoin fiyatı önümüzdeki hafta daha düşük seviyelere inmeye başlayacak. O zaman, 55 günlük SMA desteğinin kısa ömürlü olduğunu ve düşüşün devam edeceğini anlayacağız. Yatırımcılar, 200 günlük SMA’nın yakınında destek bulmak ve Mayıs ayı için Bitcoin fiyatını %25 düşürmek için 22.000 dolara kadar çıkabilecek bir satış için kendilerini hazırlamalı.

BTC haftalık grafiği

Üç haftalık basit formasyon, boğalar 30.000 doların üzerine çıkarsa hala kırılabilir ya da silinebilir. İdeal olarak, bu formasyonu kırmak ve çift tepe oluşumundan kaçınmak gerekiyor. Bunun için geçen haftanın en yüksek seviyesi olan 30.580 doların yukarı yönde kırılması lazım. Oradan bir çekişle, 31.321 dolara doğru ilerlemek mümkün. Hatta, Bitcoin fiyatını yaza kadar 33.000 dolara doğru itmesi olası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir