HIV virüsü artışta: 2025’te 1.2 milyon hadise olacak

AIDS hastalığına neden olan HIV virüsü için ‘tehlike’ alarmı verildi.

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Maksatlarının bir modülü olarak 2030 yılına kadar bir halk sıhhati tehdidi olan AIDS’i sona erdirmek için global uğraşlara öncülük eden UNAIDS, AIDS hastalığının ve hastalığa neden olan HIV virüsü hakkında ‘Tehlike İçinde’ isimli global raporunu dün Kanada’nın Montreal kentinde basın açıklamasıyla yayınladı.

10 yıllık mühlet içinde olaylar arttı

Raporda salgın sebebiyle AIDS ve HIV hadise sayılarında küçük bir düşme yaşandığını lakin bunun aldatıcı olmaması gerektiğini zira 10 yıllık süreçte aslında olay sayılarının tekrar yükselişte olduğu konusunda uyardı.

UNAIDS yetkilileri Doğu Avrupa ve Orta Asya, Latin Amerika ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da birkaç yıl içinde yıllık HIV olaylarında artış görüldüğünü belirtti.

Gelecek yıllar için tedbir çağrısı

Özellikle Asya ve Pasifik’te, kademeli düşen HIV hadiselerinin tekrar yükseldiğini vurgulayan yetkililer, gelecek 10 yılda eni HIV hadiselerini önlemek ve AIDS pandemisini sona erdirmek için çabucak harekete geçilmesi gerektiğini vurguladı.

“HIV olaylarındaki en küçük yıllık düşüş”

Açıklamada “Küresel olarak yeni hadise sayısı 2020 ile 2021 ortasında sırf yüzde 3.6 düştü, bu 2016’dan bu yana yeni HIV vakalarındaki en küçük yıllık düşüş” denildi.

Özellikle genç bayan ve genç kızlarda olaylar arttı

Dünyanın en kalabalık bölgesi olan Asya ve Pasifik’te, yeni HIV olaylarının düştükleri yerden yükseldiğini söz eden yetkililer, bu bölgelerdeki tırmanan hadise sayılarının kaygı verici olduğunu vurguladı. 2021 yılında her iki dakikada bir bulaşma hadisesinin yaşandığının altı çizilirken bilhassa genç bayan ve genç kızlar ortasında olay sayılarının arttığı vurgulandı.

2021’de ortalama her dakikada 1 can aldı

Sahra altı Afrika’da, ergen kızlar ve genç bayanların HIV kapma mümkünlüğü, ergen erkek ve genç erkeklere nazaran üç kat daha fazla olduğu belirtildi. AIDS pandemisi, 2021’de ortalama olarak her dakika bir can aldı ve 650 bin AIDS mevti gerçekleşti.

Önlenemezse 2025’te olay sayısı 1.2 milyon olacak

Rapor, eşitsizliklerin üstesinden gelmek için acil tedbir alınmazsa, yıkıcı sonuçlar olacağını ve mevcut yolda ilerlenmesi halinde 2025’te yıllık yeni AIDS yahut HIV olay sayısının 1.2 milyonun üzerinde olacağını gösteriyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*