Irak’ta Türkiye aksisi aksiyon büyüyor: Büyükelçilikten ayrılmıyorlar

Irak’ta evvelki gün düzenlenen ve Bağdat idaresinin somut kanıt göstermeden Türkiye’yi gaye gösterdiği atak sonrasında tansiyon artıyor… Irak Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye’nin saldırıyı kabul etmemesi berbat bir şaka” yorumunu yaparken yüzlerce gösterici Türkiye’nin Irak Büyükelçiliği önünde sabaha kadar hareket yaptı.

Irak’ın Duhok bölgesinde evvelki gün gerçekleşen taarruz sonrasında Bağdat idaresinin ispat göstermeden Türkiye’yi suçlamasıyla başlayan olaylar büyüyor…

Önceki gün Duhok’ta düzenlenen atakta ortalarında yeni evli bir çift ve bir bebeğin de olduğu 9 kişi ömrünü yitirmiş ve Irak idaresi hiçbir somut münasebet ve ispat göstermeden cürmü Türkiye’ye atmıştı.

Göstericiler büyükelçilik binası önünde hareket yaptı, namaz kıldı.

Olayla ilgili ortak soruşturma başlatılması ve iş birliği yapılması teklifinde bulunan Ankara, olayı kesin bir lisanla reddederken, Bağdat idaresinin kışkırtmasıyla sokağa dökülen yüzlerce Iraklı dün Türkiye tersi şov düzenledi. Hücumda ömrünü yitirenlerin cenaze merasimi sırasında Türkiye zıddı sloganlar atılırken, Türkiye’nin vize merkezi önünde de kalabalık Türk bayrağı yaktı.

Irak Dışişleri Bakanlığı, “Bütün işaretler Türkiye’nin taarruzdan sorumlu olduğunu gösteriyor lakin onların bunu reddetmesi berbat bir latife. Irak’ın ekonomik ataklara başvurması olası” açıklamasını yaptı.

Göstericiler üzerinde Türk bayrağının bulunduğu kağıtları yaktı.

Fakat olaylar hava kararınca da devam etti… Dün Irak’ın başşehri Bağdat’ta yüzlerce gösterici Türkiye Büyükelçiliği önünde hareket yaptı. Yaklaşık 500 gösterici, Türkiye Büyükelçiliği önünde toplanırken arbede yaşandı.

Basra’daki elçilik binası önünde de göstericiler ile güvenlik güçleri ortasında arbede yaşandı.

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan göstericilerden biri, “Irak hükümetinden gerçek bir reaksiyon bekliyoruz. Bağdat idaresi ve Irak Kürt Bölgesel İdaresi bu taarruzlar karşısında çok zayıf reaksiyon verdi” tabirini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*