İran İhtilal Muhafızları istihbarat şefi misyondan alındı

İran devlet televizyonunun haberine nazaran, İran İdaresi, İran’da güvenlik bürokrasisinin en tesirli isimlerinden biri olan Hüseyin Taebi’nin misyondan alındığını açıkladı. İran idaresi ve basını tarafından vazifeden alınmaya dair bir açıklama gelmedi.

2009’dan itibaren İhtilal Muhafızları’nın istihbarat şefi olarak vazife yapan Taeb, İran’da güvenlik bürokrasisinin en tesirli isimlerinden biri olarak gösteriliyordu.

Al Arabiya’nın haber nazaran, İran idaresi, Hüseyin Taeb yerine üst seviye rütbeli Muhammed Kazemi’yi getirdi.

NE OLMUŞTU?

İran İhtilal Muhafızları Ordusu Albayı Seyyad Hodayi, geçtiğimiz ay Tahran’daki Mücahidin-i İslam Caddesi’ndeki konutunun yakınlarında silahlı taarruza uğrayarak hayatını kaybetmişti. İran sözkonusu suikastten İsrail’i sorumlu tutmuş ve ülkenin Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ise bir açıklama yaparak “İntikam alacağız” demişti.

Bu gelişmenin akabinde İsrail, Türkiye’deki vatandaşlarına seslenerek “ülkeyi terk edin” ikazını yapmıştı. Bu uyarıyı takip eden günlerde İstanbul’da İsrailli vatandaşlara yönelik suikast hazırlığında olduğu sav edilen İranlılara operasyon yapılmış ve çok sayıda İranlının gözaltına alındığı duyurulmuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*