İstanbul’da dönemin birinci palamutları tezgaha çıktı 

İstanbul’da dönemin birinci palamutları tanesi 35 ila 50 liradan tezgahlarda yerini aldı. Balıkçılar bu dönem balığın bol olacağını ve fiyatların düşeceğini söyledi. 

1 Eylül’de başlayacak olan balık avı dönemi öncesi balıkçıların hazırlıkları sürüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca 15-31 Ağustos’ta denizlerde küçük ölçekli balıkçıların klâsik metot olan olta ve çapari ile palamut avcılığı yapmalarına müsaade veriliyor.

Ancak mevzuata nazaran, uzunluk uzunluğu 25 santimin altında palamutların avcılığı da yasaklı bulunuyor. Verilen müsaadeyle İstanbul Boğazı ve Karadeniz’de sabah denize açılan balıkçılar, dönemin birinci palamutlarıyla döndü.

Sezonun birinci palamutları, tezgahlarda yerini aldı. 400-500 gram yükünde olan palamutların tanesi, Karaköy’deki tezgahlarda 35 ila 50 TL’den satılıyor.

Karaköy balık pazarında tezgah açan Ömer Satıcı “Palamut dönemi bugün başladı. Bundan sonra bolluk olacak, inşallah çok palamut olacak o denli görünüyor. Şu an bizdeki fiyatı 35-40 lira, balıklar büyüdü 1 palamut 400 gram tartısında geliyor. Şu an balık çıkması balığın bu dönem bol olacağını gösteriyor. Her sene bu türlü olmuyor, olağanda 3-5 tane gelirdi lakin daha şimdiden balık bol” dedi.

Yine Karaköy’de tezgah açan Selim Albayrak “Palamut şu anda tezgahlara düştü. Bu da bu sene palamutun çok olacağı manasına geliyor. Geçen yıl palamut yoktu. Bu sene palamut beklentimiz yüksek, durum palamutun bol olacağını gösteriyor. Şu an 500 gram palamut 50 lira lakin dönem büsbütün başladığında balık ne kadar çok gelirse bu fiyatlar o kadar düşer” diye konuştu. (DHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*