İstanbul’da tıpkı günde 2 sefer görüldü: Uzmanı hortumların nedenini açıkladı

Sultangazi ve Ümraniye’de evvelki gün kısa vadeli hortum paniği yaşandı. Bir mühlet görüldükten sonra kaybolan hortum, cep telefonu ve güvenlik kamerasına yansıdı. Hortumun sebebine ait konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “Bahar aylarında havalarda ısınma süratle artıyor. Isınmanın kaynağı, güneşten gelen güçtür. Bu güç, yeryüzünün yapısına bağlı olarak, kimi bölgeler daha fazla ısınıyor birtakım bölgeler daha az ısınıyor. Bu nedenle asfalt yüzeyleri daha çabuk ısınıyor. Asfaltta sıcaklık fazla olduğu için havada yükselici hareketler başlıyor. Havada yükselici bir hava hareketi varsa etraftan oraya hakikat hava akımı gelmeye başlıyor. O bölgelerde hortum dediğimiz girdap oluşuyor. Hava hem üst yanlışsız süratle yükseliyor hem de hortum meydana geliyor. Bu esnada da yerdeki toz, çöp ne varsa havaya yanlışsız kaldırıyor. Hortumların kuvveti, şiddeti o andaki güce bağlı. O bölgede çok fazla güç birikmesi varsa çok süratli hava hareketliliği varsa hortum daha uzun mühlet ve daha kuvvetli olabiliyor. Güç kütlesi küçükse o vakit daha az ve daha kısa müddetli olabiliyor” dedi. 

“TÜRKİYE’DE DAHA EVVEL HORTUM NEDENİYLE CAN KAYIPLARI OLDU”

Prof. Dr. Hüseyin Toros, hortumun ölümlere de sebep olduğunu belirterek, “Türkiye’de daha evvelki yıllarda hortum nedeniyle can kayıpları oldu. Hortumun olduğu noktada bir canlı varsa, etrafta da kesici bir şey varsa bu çizimler de savrulduğu için bunların isabet etmesi durumunda yaralama oluyor. Ülkemizde daha çok hortum olan bölgedeki uçmaya meyilli cisimlerin süratle hareketlenerek bulunduğu bölgedeki bireylere yahut canlılara ziyan vermesi halinde görebiliriz” diye konuştu.

“DENGESİZ ISINMA NEDENİYLE HORTUMLA KARŞILAŞABİLİRİZ”

Prof. Dr. Hüseyin Toros, havadaki dengesizlik nedeniyle hortumun tekrar görülebileceğine dikkat çekerek, “Rüzgarın suratına bağlı olarak hortum F1, F2, F3, F4, F5 kategorilerine ayrılıyor. Türkiye’de daha çok en düşük düzeyde olan F1 tipi hortumu görüyoruz. Yaz periyodunda ülkemizin çok farklı noktalarında her an hortum meydana gelmektedir. Konya ovasında seyahat yaparsanız oradaki yerlerde daima hortum olduğunu görebilirsiniz. Bahar aylarında havaların ısınmasıyla birlikte havada istikrarsız ısınma meydana geldiği için hortum olayıyla karşı karşıya kalabiliriz. Hava hareketliliği olduğu vakit o bölgeden kaçmak gerekiyor. Zira o esnada öteki cisimler size savrulabilir kaçmakta yarar var” formunda konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*