İsyan eden çiftçi eserleri silkeleyip yere döktü

Denizli’de geçen yıl 7,5 liradan sattığı şeftaliye bu yıl fakat 5 liradan alıcı bulabilen çiftçi isyan etti. Bahçedeki ağaçları silkeleyip eseri yere saçan çiftçi; “Yeterin gari” diye seslendi.

Denizli’nin Çivril ilçesinde şeftali üreticisi aradığı fiyatı bulamayınca isyan etti.

Geçen yıl şeftalinin kilosunu 7,5 liradan satan üreticiler bu yıl en fazla 5 lira fiyat alabildi.

Meyveciliğin yaygın olduğu ilçenin Kocak köyünde bir üreticinin tüm ağaçları silkeleyerek eserleri yere saçtığı görüntü toplumsal medyada büyük yankı buldu.

Taban fiyat karşısında mecnuna dönen üretici görüntüde; “Alın alın… Nereye götürecekseniz götürün. Para etmiyor, pul etmiyor. Yeterin ulan yeterin gari… 3-5 kuruşu peşkeş çekeceğiz diye. Alın ne ederseniz edin” sözlerini kullanarak aracı firmalara isyan etti.

‘ÜRETİCİ ZİYAN EDİYOR’

Bölgedeki üreticiler geçen yıl bir kilo şeftali ile bir litre mazot alabildiklerini belirterek, şöyle konuştu:

*Şimdi 6 kilo şeftali bir litre mazot fakat ediyor. Geçen yıl saati 60 lira olan sulama fiyatı bu yıl 170 lira oldu. 100 lira olan personellik 200 lir oldu. Maliyetler 4 katına çıkınca ürettiğin eserin yararı kalmadı.

*Geçen yıl 7-8 liraya sattığımız şeftaliye bu yıl 5 lira fiyat veriyorlar. Büyük marketlerde 5 liraya verdiğimiz şeftali 20 liradan satılıyor. Burada hissesi kim götürüyor?

*Tüccar geliyor, ihracat yok diyor. O vakit neden tır tır mal çekiyorsun. Yararını tek esere bağlayanlar ziyan ediyor. Bu beşerler geçimini nasıl sağlayacak?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*