Kanada Merkez Bankası faiz oranını 14 yılın en yüksek düzeyine çıkardı

Bankadan yapılan açıklamada, nakdî sıkılaşma siyasetinin sürdürüldüğü aktarıldı. Açıklamada, gecelik faiz oranının 75 baz puan artışla yüzde 2,5’ten yüzde 3,25’e yükseltildiği kaydedildi. Böylelikle, Kanada’da faiz oranı 14 yılın en yüksek düzeyine ulaştı.

COVID-19 salgınının, devam eden arz kesintilerinin ve Ukrayna’daki savaşın tesirlerinin büyümeyi azaltmaya ve fiyatları artırmaya devam ettiğine işaret edilen açıklamada, global enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Açıklamada, dünya genelinde merkez bankalarının para siyasetini sıkılaştırmaya devam ettiği belirtilerek, ABD’de iş gücü piyasası sıkı olmasına karşın ekonomik faaliyetin ölçülü bir hal aldığını, Çin’in ise COVID-19 kapanmalarından kaynaklanan devam eden zorluklarla karşı karşıya olduğu aktarıldı.

“ENFLASYONUN YÜZDE 2’YE DÜŞÜRÜLMESİ İÇİN FAİZ ORANLARININ DAHA DA ARTIRILMASI GEREK”

Emtia fiyatlarının oynak olduğuna dikkatin çekildiği açıklamada, petrol, buğday ve kereste fiyatlarının ölçülü hale geldiği, doğal gaz fiyatlarının ise yükseldiği kaydedildi. Açıklamada, ülkede enflasyonun temmuzda benzin fiyatlarındaki düşüş nedeniyle yüzde 8,1’den yüzde 7,6’ya gerilediği bildirildi.

Verilerin bilhassa hizmet kesiminde fiyat baskılarının daha da genişlediğini gösterdiğine işaret edilen açıklamada, kısa vadeli enflasyon beklentilerinin yüksek kalmaya devam ettiği aktarıldı. Açıklamada, “Enflasyon görünümü göz önüne alındığında, İdare Heyeti hala siyaset faiz oranının daha da artması gerektiği kanaatinde” değerlendirmesi yer aldı.

Banka İdare Konseyi’nin fiyat istikrarına olan bağlılığında kararlılığını koruduğu vurgulanan açıklamada, yüzde 2 enflasyon amacına ulaşmak için gereken adımların atılmaya devam edileceği kaydedildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*