Kulüplerin borcu günden güne arttı: Falcao’nun 1 golü 7,5 milyon TL!

Türkiye Gazetesi, kulüplerin mali yapısıyla ilgili yaptığı araştırma haberde, mevcut finansal krizin günden güne daha da içinden çıkılamaz bir hal aldığını gösterdi. Türk futbol kulüplerinin borçluluğu ve finansal problemleri çözülemeyen bir düğüm haline geldi. Bilhassa dört büyük kulüp; Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un içinde bulunduğu ekonomik kriz her geçen gün daha da derinleşmeye başladı. Geçtiğimiz yıl bankalar tarafından 9 milyar TL’lik borç yapılandırması uygulanan dört büyük kulübün, bugün mevcut borcu 17 milyar TL’ye dayandı. Dövizdeki artış ve yanlış transfer siyasetleri ekonomik krizi daha da körükledi. Kulüplerin son açıklanan KAP bilgilerinde yıllık milyonlarca lira ziyan yazdığı görüldü. Mali bilançolara nazaran en çok ziyanı Trabzonspor duyurdu. Trabzonspor 418 milyon lira, Beşiktaş 396 lira, Galatasaray 174 milyon lira ve Fenerbahçe 133 milyon lira ziyan açıkladı. Bütün bunlar yaşanırken kulüplerin gelirleri de geçen yıla nazaran iki kat arttı. Toplam dört büyük kulüp bu dönem 3 milyar TL hasılat elde etti. Geçen yıl bu sayı 1 milyar 615 milyon TL idi. Gelirde Fenerbahçe önder olurken, bu ekibi Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor takip etti.

FALCAO’NUN ATTIĞI 1 GOL 7,5 MİLYON TL

Dört büyük kulüp, sadece geçen dönem 1 milyar TL’lik transfer harcaması gerçekleştirdi. Fenerbahçe 4 yılda 11 forvet transfer etti. Bu transferler için 52,5 milyon Euro ödedi. Vedat Muriç ve Frey’in satışından 22 milyon Euro gelir elde eden sarı-lacivertliler, 11 forvet transferi ile 30 milyon Euro ziyan yazdı. Birebir halde Galatasaray, Radamel Falcao transferinde büyük hezimet yaşadı. Kulübe 15 milyon Euro’ya mal olan Kolombiyalı yıldızın attığı 1 gol, 7,5 milyon TL oldu. Dört büyük kulübün yaptığı 1 milyar liralık harcama hem iktisada hem de sporseverlere büyük ziyan verdi. Yapılan transferler, döviz olup adeta yurt dışına uçtu.

Her ne kadar kimi satışlardan kar elde edilse de genel tabloda kulüpler ekonomik krizin içine saplandı. Yanlış transferlerin finansı ise stat gelirleri, yayın gelirleri, forma satışları üzere alanlardan karşılandı. Dolasıyla dört büyük kulüp hem kendi taraftarlarına hem de ülkeye büyük gol atmış oldu.

Şimdi sonuçlanmayan yayın ihalesinde de eski sayılar yer almayacak ve kulüplerin gelirlerinde önümüzdeki yıl düşüş olacak.

niğde escort

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*