McDonald’s’a dava açıldı: reklamlarında hamburgerleri olduğundan büyük gösteriyor

Getty Images

ABD’de fast food zincirleri McDonald’s ve Wendy’s hakkında, reklamlarında kullandığı görsellerin hamburgerleri gerçeğinden daha büyük gösterdiği ve müşterileri yanılttığı gerekçesiyle dava açıldı.

New York’ta bir müşterinin açtığı davada iki fast food zinciri, haksız ve aldatıcı ticari uygulama suçlamasıyla karşı karşıya.

Müşteri, hem kendisi hem de kandırıldığını düşünen başka müşteriler için 50 milyon dolar tazminat talep etti.

Şimdi McDonald’s ve Wendy’s davayla ilgili bir açıklama yapmadı.

Mart ayında Florida’da benzeri bir dava Burger King için açılmıştı. Üç fast food zincirinin de avukatlığını New York’taki Justin Chimienti hukuk firması üstleniyor.

Burger King’e karşı açılan davaya vakit içinde çok sayıda memnuniyetsiz müşteri de davacı olarak eklendi.

Şikayet dilekçelerinde “Reklamlar haksız ve tüketicilere mali olarak ziyan veriyor; zira kelam verilen pahanın çok altında bir yiyecek veriliyor. Bilhassa enflasyonun, yiyecek ve et fiyatlarının çok yüksek olduğunu bu periyotta çoğunluğu düşük gelirli birçok müşteri mali zorluk yaşarken bu mevzu daha da dert verici” sözleri yer alıyor.

McDonald’s ve Wendy’s’e açılan davada, satılan hamburgerlerin reklamlarda tanıtıldığından yüzde 15 daha küçük olduğu savunuluyor.

New York Buffalo Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Mark Bartholomew’a nazaran, toplumsal medyada da çok sayıda tenkit gelmiş olması; bu tip davaların kazanılması için kâfi değil. Bunların yerine mahkemenin bu şirketlerin tüketicileri nitekim aldatıp aldatmadığının delillerini araması gerekecek:

“Tahminimce bunun büyük bir davaya dönüşmemesi için uzlaşmaya varmayı isteyeceklerdir.”

2010 yılında İngiltere’de bir Burger King reklamı, tavuk burgeri olduğundan çok daha küçük gösterdiği gerekçesiyle yasaklanmıştı.

Fakat bu tip yasaklar ABD’de pek sık görülmüyor. Reklamlarında müşterileri eseri satın almaya yöneltmek için aldatıcı görsel kullanan birçok şirket, sorunu sessizce halletmek için uzlaşma yoluna gidiyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*