Mehmet Muş, Saraybosna İş Forumu’na katıldı

Bosna Hersek’te bu yıl 11’incisi düzenlenen “Saraybosna İş Forumu (SBF)”na, 33 farklı ülkeden yetkililer katılırken türkiye ismine da Ticaret Bakanı Mehmet Muş yer aldı.

Bakan Muş burada bir konuşma gerçekleştirerek “Bu bölgenin bir modülü olarak ortak bir tarihe, kültüre ve ortak bir geleceğe bağlı olduğumuzu çok güzel biliyoruz.” dedi.

Foruma 2 yıl orta verilmişti

Saraybosna’daki parlamento binasında düzenlenen forumun açılışında konuşan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulunun Hırvat Üyesi Zeljko Komsic, koronavirüs nedeni ile 2 yıl ortadan sonra yapılan SBF’nin yatırımcıları ortak bir güç etrafında toplayacağını söyledi.

Bosna Hersek’in AB adaylığı konuşuldu

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor da Batı Balkanlar’daki ekonomik kalkınmanın siyasi istikrara bağlı olduğuna işaret ederek “Avrupa Birliği’nin (AB) Batı Balkanlar’ı kapsayacak genişlemesi jeopolitik önceliktir. Bosna Hersek de bu manada bir an evvel gereken kaideleri yerine getirip aday statüsünü almalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Saraybosna Kantonu İktisat Bakanı Adnan Delic, Saraybosna’nın en inançlı yatırım kentlerinden biri olmasını hedeflediklerini söyledi.

Yarın sona eriyor

AA’nın haberine nazaran, yarın sonra erecek SBF’de, “yabancı şirketlere ilişkin eserlerin Güneydoğu Avrupa’da üretimi” konusu ele alınırken forumda Bosna Hersek başta olmak üzere Hırvatistan, Sırbistan, Kuzey Makedonya, Karadağ ve Arnavutluk’tan 300’e yakın projenin tanıtımı yapılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*