MHP’nin CHP ziyaretinde gündem ‘Cumhur İttifakı’: ‘İktidarın ortağı değiliz’

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Bahadır Bumin Özarslan, MHP MYK üyesi Deniz Depboylu ve MYK üyesi Fatih Çetinkaya; CHP Genel Merkezi’nde, CHP Eskişehir Milletvekili Jale Parıltı Süllü, Bayan Kolları MYK üyesi Necla Kacan ve Gençlik Kolları MYK üyesi Uygar Elitog ile bayramlaştı.

Ziyaret sırasında, Süllü; “Siyasi etik yasasının kesinlikle çıkması gerekiyor. Vatandaşın siyasetçiye olan itimadının son yıllarda çok yıprandığı bir süreçten geçiyoruz. Bizlere güvenmiyorlar. Halbuki biz vatandaşın vekili olarak…” dedi. MHP MYK üyesi Depboylu, “Sayın Genel Liderimizin bu husustaki hassasiyeti çok yüksek. Uzun vakittir hazırlanan bir çalışma vardı. Bu periyotta kanun teklifi olarak kümemiz sundu. Bu husus ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

MHP Genel Sekreter Yardımcısı Özarslan, partisinin Cumhur İttifakı içindeki yeri ile ilgili olarak “Biz şunun altını çiziyoruz. İttifakın ortağıyız. Fakat iktidarın ortağı değiliz” dedi. Süllü ise “Ama her şeye onay verince…” karşılığını verdi.

Özarslan ise şunları söyledi:

“Her şeye onay vermiyoruz. Art planda, mutfaktaki süreci bilirsek, aslında bu türlü olmadığını daha güzel anlarız. Süreç şöyledir. Bizim tekliflerimiz yahut Adalet ve Kalkınma Partisi’nin teklifleri birlikte onay almadan parlamentoya, genel şuraya, komiteye geçmez. Bizim onay verdiğimiz kanun teklifleri; genel konseyde yahut kurulda birinci sefer gördüğümüz teklifler değil. Hazırlık çalışmaları art planda, mutfakta yapılır. İlgili kurul üyeleri bunu kesinlikle görürler. Partimizin görüşlerini, genel liderimizin çizdiği istikamette ve parti programımız istikametinde oraya yansıtırlar. Ondan sonra teklif haline gelir, ondan sonra komiteye sevk ediliyorsa, sevk edilir. Genel işleyiş bu.”

Süllü, “İktidarın olumsuz siyasetlerini, uygulamalarını görüyoruz; ortak olmuyoruz mu diyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Özarslan ise şu karşılığı verdi:

“Bizim Cumhur İttifakı’ndan muradımız, iktidara ortak olmak üzere kurgulanmış bir şey değil. 15 Temmuz gecesi hain bir kalkışma oldu ve bu kalkışma sonucunda Türkiye, o geceden başlayarak çok önemli bir süreçten geçti. Devletin tekrar yapılanması için süratli bir onarıma muhtaçlık oldu. Biz, bunu lakin; hükümet ortağı olmak, devlet yönetimini ele almak, bakanlıklar, takımlar almak üzere bir niyetle yapmadık. Bakanlar Kurulu’na bakın, bir tane bakanımız yok. Bakan Yardımcıları, Genel Müdür vesaire… Bilinen o düzeyde, bürokraside doğal ki eşitlik temeldir. Bizim bu halde bir takım talebimiz de yok. Sayın Genel Liderimiz bunu daima tabir ediyor.”

Saadet Partisi Genel Lider Yardımcısı Bülent Kaya başkanlığındaki parti heyeti de CHP heyeti ile bayramlaştı. CHP Eskişehir Milletvekili Jale Işık Süllü, “Vatandaş çok sıkıntı durumda. Çok problemli bir süreç var. İnşallah daha hoş günleri, daima birlikte tesis edeceğiz” dedi.

CHP Heyeti, ANAP ve Genç Parti heyetini de kabul etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*