Miçotakis’ten Türkiye’ye bildiri: Erdoğan ile buluşmalı ve konuşmalıyız

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan devlet televizyonu ERT’e verdiği röportajda, Türkiye ile alakalar ve başka dış siyaset hususlarına ait değerlendirmelerde bulundu.

Miçotakis, misyonu müddetince Türk-Yunan ilgilerinde çok sayıda dalgalanmaya şahit olduğunu tabir ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Mart’ta İstanbul’da yaptığı görüşme için, “Erdoğan ile görüşmem nitekim düzgün bir havada geçti. Ben de anlaştığımız üzere, gerginliği bir kenara bırakıp, iki ülke ortasındaki müspet gündeme odaklanabileceğimizi bekliyordum” halinde konuştu.

‘TÜRKİYE İLE PAYLAŞAMADIĞIMIZ BİR SORUN OLAMAZ’

Kiryakos Miçotakis, Türkiye ve Türk halkı ile kalıcı, güzel ve dostça komşuluk bağları kurmayı dört gözle beklediğini belirterek “Türkiye ve Türkiye halkı ile bir problemimiz olamaz” dedi.

Miçotakis, Türkiye ile Yunanistan ortasında ‘sahada’ değil, ‘söylemde’ büyük bir gerginlik olduğuna işaret ederek, Yunan halkının ulusal sıkıntılara ait sıkıntı vakitlerde kenetlenmiş olacağını savundu.

Miçotakis, Erdoğan ile tekrar görüşme ihtimaline ilişkin “Tabiatıyla bir orta buluşacağız. Buluşmalı ve konuşmalıyız” tabirini kullandı.

‘YAYILMACI REVİZYONİZME KARŞIYIZ’

Kiryakos Miçotakis, Rusya-Ukrayna Savaşı‘na da değinerek, “Yaşadığımız vaktin gereği, öteki periyotların imparatorluk fantezilerinin husus edildiği yayılmacı bir revizyonizm karşısında nasıl yanıt vereceğimizdir” diye konuştu.

Miçotakis, Ukrayna’ya silah göndermenin Yunanistan’ın savunma gücünü olumsuz etkilemeyeceğini tabir etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*