Muhammed Ali’nin şampiyonluk kemeri 6.18 milyon dolara satıldı

Efsane boksör Muhammed Ali’nin 1974’te “Rumble in the Jungle” maçında George Foreman’ı yenerek kazandığı altın kemer, Indianapolis Colts’un sahibi Jim Irsay tarafından 6.18 milyon dolar bedelle açık artırmada alındı.

Muhammed Ali’nin 1974’te “Rumble in the Jungle” maçında George Foreman’ı yenerek kazandığı altın kemer açık artırmada satıldı.

KOLEKSİYON İÇİN ALINDI

NFL (Ulusal Futbol Ligi) ekiplerinden Indianapolis Colts’un sahibi Jim Irsay, 6.18 milyon dolar vererek kemerin sahibi oldu. Irsay, Amerikan tarihi ve pop kültürü anılarından oluşan koleksiyonu için kemeri aldığını doğrulayarak, toplumsal medya hesabından kemeri aldığı için gurur duyduğunu yazdı.

2 AĞUSTOSTA SERGİLENECEK

Kemer 2 Ağustos’ta Chicago’daki Navy Pier’de ve 9 Eylül’de Indianapolis’te sergilenecek.

ABD’li efsanevi boksör eski ağır sıklet dünya şampiyonu Muhammed Ali 2016 yılında tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yummuştu.

MUHAMMED ALİ KİMDİR?

Müslüman olmadan evvelki ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942’de Kentucky Louisville’de doğdu. Afro-Amerikan ve İrlanda kökenlidir. 12 yaşındayken boksla tanıştı ve kısa vakit içinde National AAU ve Altın Eldiven Şampiyonası’nda amatör kayıtlara girdi. Tekrar 1960’ta Roma’da ağır hafif sıklette altın madalyayı alarak profesyonel lige döndü. 18 yaşındayken katıldığı Roma Olimpiyatları’nda altın madalya aldıktan sonra ünü giderek artmaya başladı.

Muhammed Ali, 1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston’u yenip Dünya Şampiyonu oldu. Bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini ve İslam’a geçtiğini açıkladı. Muhammed Ali ismini aldı ve çok sevdiği boksa 1967’den 1970’e kadar orta vermek zorunda kaldı. “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl mahpus ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava müddetince maddi badireler yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı. 1970’te temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü. 1971’de Joe Frazier ile ‘Asrın maçı’na çıktı ve profesyonel boks mesleğinde birinci kere kaybetti. Uzmanlar üç buçuk sene ortadan sonra yalnızca 2 maç yapan Muhammed Ali’nin bu kadar sıkıntı bir maça hazır olmadığı görüşünde hemfikirdi. Lakin o en kısa vakitte tekrar şampiyon olmak istiyordu. Akabinde çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton’a sayı ile yenilince, kendi ve yakınları dışında birçok kişi mesleğinin bittiğini sandı. Lakin o azmedip arka arda unvan için rakip olan boksörleri bir bir yendi. Ken Norton’u yenip rövanşı aldı.

Muhammed Ali, 1973’te Joe Frazier ile unvan maçı için anlaştı. Ortada yalnızca Joe Frazier-George Foreman maçı kalmıştı. Frazier sürpriz bir formda iki raund’da nakavt oldu. Ali böylelikle evvel Fraizer ile maç yapıp gerisinden da Foreman’la maç ayarladı ve iki maçı da nakavt’la kazandı. Böylelikle hem kaybettiği unvanını alacak hem de daha bitmediğini gösterecekti.

Muhammed Ali, 1974’te Foreman’ın bahisçilerde 7’ye 1 favori olduğu maçta rakibini hiç beklenmedik bir taktik ile sekizinci raundda nakavt edip hak ettiği unvanı Floyd Patterson’dan sonra tekrar elde eden ikinci boksör oldu. 1978’de L. Spinks’e yenilip akabinde birebir yıl rakibini yenince Dünya Şampiyonluğunu 3 defa elde eden birinci boksör oldu. O vakitler yalnızca 2 Dünya Boks Federasyonu olması pahasını daha da farklı kılıyordu. 2008 yılı prestiji ile 8 Dünya Boks Federasyonu bulunuyordu. Muhammed Ali’nin faal periyodunda en yeterli boksörler, unvanı elde edebilmek için, kesinlikle karşı karşıya gelirlerdi. George Foreman’ın 1994 yılında 20 sene ortadan sonra tekrar Dünya Şampiyonu olması ve unvanını çok sefer savunması, o periyodun boksunun birçok ülkede neden “Altın 70’li yıllar” diye anıldığını bize anlatıyor.

“ŞAMPİYONLAR ŞAMPİYONU MUHAMMED ALİ”

Muhammed Ali, 1978’de boksu Şampiyon olarak bıraktı. Sonra Parkinson hastalığına yakalanmasına karşın bunu gizleyip büyük para karşılığı iki maç daha yapıp kaybetti. İkisi de o vaktin yahut sonrasının Dünya Şampiyonları idi. (eski sparring partneri Larry Holmes ve Trevor Berbick). Profesyonel periyodunda yalnızca 5 sefer yenilen, Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, 36 yaşına kadar bütün şampiyonlar için tek isim olmayı başardı ve 37’si nakavt olmak üzere 56 maç kazandı.

KELEBEK ÜZERE UÇARIM, ARI ÜZERE SOKARIM!

Maç öncesinde rakibinin moralini bozmak için makineli tüfek üzere konuşan Ali’nin “Kelebek üzere uçarım arı üzere sokarım” diye meşhur kelamı vardı. Ona yalnızca bir boksör olarak bakmamak gerekir. Zira o gücüyle olduğu kadar kişiliğiyle de daima daha uygununu yapmaya çalışmıştı. Muhammed Ali, 1960 Roma Olimpiyatları’ndan döndükten iki gün sonra bir lokantada yalnızca beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri’ne atmıştı. 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda bu madalyanın yerine öteki bir altın madalya kendisine verilmişti.

SON GÜNLERİNİ GÖZDEN UZAK YAŞADI EFSANE!

Parkinson hastalığı yüzünden uzun müddet Michigan’daki çiftliğinde gözlerden ırak yaşamayı tercih eden Muhammed Ali, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği “Bütün vakitlerin en iyisiyim” lafını ispatlayarak bir efsane oldu. Kendi tabiri ile “bütün vakitlerin en iyisiyim” kelamı hala kendisi için geçerlidir ve daha güzelini dünya şimdi görmemiştir.

MUHAMMED ALİ’NİN MÜSLÜMAN OLMASI

Din olarak İslamiyet’i seçmiştir ve Vietnam savaşına gitmemiştir. Muhammed Ali, bu durumu şöyle lisana getirmiştir: “Benim onlarla sıkıntım yok.” (I’I ain’t got no quarrel with them Vietcong’). Bu nedenle unvanlarına el konuldu ve bokstan uzaklaştırıldı. Ancak o yılmadı. Bu müddet içerisinde üniversiteleri dolaşarak İslamiyet’i anlattı. Malcolm X ile yakın münasebetleri oldu. Verimli işlerle uğraştı.

Muhammed Ali, yalnızca Muhammed Ali isminden ibaret değildir. O, vaktinin en güzelidir. 2001 yılında Hollywood tarafından hayatı sinemaya alındı. Ali isimli sinemada Muhammed Ali’yi Will Smith canlandırdı.

Parkinson hastalığı yüzünden uzun müddet Michigan’daki çiftliğinde gözlerden uzak yaşamayı tercih eden ünlü boksör, ringlerde 20 yıldır ağzından düşürmediği “Bütün vakitlerin en iyisiyim” lafını ispatlayarak bir efsane olmuştur. Muhammed Ali 1984’te Parkinson hastalığına yakalandı.

Buna karşın, 2001 yılındaki 11 Eylül atakları üzerine Muhammed Ali, başında New York İtfaiye Müdürlüğü şapkası ile Sıfır Noktasına giderek takviye ve dayanışmasını göstermek gereği duymuş ve şöyle demişti:

“Beni asıl inciten, ‘İslam’ isminin bulaştırılması ve ‘Müslüman’ [adının] bulaştırılması, ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Meskende öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım.”

Evlilikleri:

1.evliliği : Sonji Roi ile 14 Ağustos 1964 tarihinde evlendi, 10 Ocak 1966 tarihinde boşandı

2.evliliği : Belinda Boyd ile 17 Ağustos 1967 tarihinde evlendi, 1977 tarihinde boşandı 4 çocuğu var (Rashit ve Jamilla (ikiz) ve Maryum, Miya)

3.evliliği : Verónica Porche ile 19 Haziran 1977 tarihinde evlendi, Temmuz 1986 tarihinde boşandı 2 çocuğu var, (Hana Ali ve Laila Ali)

4.evliliği : Yolonda Williams ile 19 Kasım 1986 tarihinde evlendi, devam ediyorlar, 1 çocuğu var) (Muhammed)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*