Mustafa Destici’den Millet İttifakı’na: Sığınmacılar üzerinden çatışma ortamı oluşturmaya çalışıyorlar

BBP Genel Lideri Mustafa Destici, Muhsin Yazıcıoğlu anısı için Ankara yolunda oluşturulan hatıra ormanındaki fidan dikim programına katıldı. Alanda fidan dikimi yapan Destici, daha sonra gazetecilerin göç mevzusuyla ilgili sorularına yanıt verdi.

Siyasetçilerin sığınmacı sayıları üzerinden siyasi popülizm yaptığını belirten Destici, “İçişleri Bakanlığımızın yaptığı açıklamalarda net bir halde Türkiye’de 3 milyon 700 bin Suriyeli sığınmacı olduğu, diğer ülkelerden gelenlerle birlikte bu sayının 4 milyon civarında olduğu açıklandı.

‘Siyasi popülizm yapıyorlar’

Kimi siyasetçilerimiz, parti genel liderleri da dahil olmak üzere bu sayısı abartarak, güya Türkiye’de 8-10 milyon sığınmacı varmış üzere göstererek siyasi popülizm yapıyorlar.

Bununla da yetinmiyorlar, 20- 30 sene sonra Türkiye nüfusunun 35 milyonunun sığınmacılardan oluşacağı, demografik yapının bozulacağı, Türkiye’nin yaşanamaz bir hale geleceği üzere bir kadro gerçek dışı, akıl dışı tezlerde bulunuyorlar.

‘İktidarı yıpratma peşindeler’

Ve bunun üzerinden de halkın hislerini istismar ederek ve halkı galeyana getirerek bir siyasi rant elde etmek ya da iktidarı yıpratma peşindeler. Bunlar gerçek değil. Bu sıkıntı devlet millet problemidir. Ulusal bir sıkıntıdır, hepimizin ortak problemidir. Bu işler üzerinden siyasi popülizm yapmak asla kabul edilecek bir şey değildir. Biz bunu ahlaki bulmadığımızı da insani bulmadığımızı da daha evvelce çok net bir biçimde söz ettik” biçiminde konuştu.

‘ÇATIŞMA ALANI OLUŞTURULMAYA ÇALIŞILIYOR’

Türkiye’deki sığınmacılar üzerinden bir çatışma alanı oluşturulmaya çalışıldığını kaydeden Destici, şunları söyledi:

“Ülkemize baktığımızda Suriyeli, Afganistanlı, Ukraynalı da vardır, diğer ülkelerden gelenler de vardır. Bunların hepsini insan olarak görmüşüzdür. Burada en tehlikeli olan mevzulardan bir tanesi, karşı kümeler oluşturarak Türkiye’de bir kaos oluşturmak, bir çatışma alanı meydana getirmek.

Geçmiş yıllarda Alevi- Sünni ayrımı üzerinden bu denenmiştir. Kürt- Türkmen ayrımı üzerinden bu denenmek istenmiştir. Sağ-Sol üzerinden denenmek istenmiştir. Ama başarılı olunamamıştır. Milletimizin irfanı, feraseti buna müsaade vermemiştir.

Bugün de sığınmacılar üzerinden bu türlü bir çatışma alanı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Tekrar altını çizerek söylüyorum, maalesef Türkiye’deki birtakım siyasi partiler, birtakım siyasi parti genel liderleri, siyasetçiler ve toplum mühendisleri de buna çanak tutmaktadır ve bunun üzerinden bir siyasi rant elde etme peşindedir.

Bu tehlikeli bir oyundur. Bu milleti ve ülkeyi ateşe atmaktır. Bu ülkeyi, bu milleti seven herkesin bu ateşten elini uzak tutması gerekir diye düşünüyorum.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*